Mnohem méně petard, rachejtlí a především zábavní pyrotechniky nebezpečnějších tříd našli letos zákazníci nakupující zejména u stánkařů v obchodní zóně u bývalého přechodu v Hatích. Policisté a celníci tržnice tři roky po ničivém požáru části nákupního centra pravidelně kontrolují, významné porušení pravidel zatím nezjistili.

Policisté se na místa, kde trhovci nabízí mimo jiné zábavní pyrotechniku, zaměřili už od posledního týdne v listopadu. „Snažíme se působit preventivně, abychom předcházeli možným škodám na zdraví a majetku. Hlídky tato místa sledují, protože kritický poslední den v roce je pořád ještě před námi,“ uvedl mluvčí znojemských policistů Jan Křepela.

Stánkaře a trhovce v Hatích dlouhodobě kontrolují i celníci. „Tržnice byly do třiadvacátého prosince pod stálým zvýšeným dozorem. Několik zjištění ohledně pyrotechniky jsme předali policii, které tyto záležitosti přísluší,“ uvedla mluvčí krajského celního ředitelství Lada Temňáková.

Policejní hlídky dosud vážnější porušení předpisů nezaznamenaly. „Je to proti posledním rokům pozitivní vývoj. I tak ale samozřejmě stále platí, aby si lidé dávali velký pozor, když jakoukoliv zábavní pyrotechniku odpalují a nakupovali ji jen tam, kde mají jistotu, že dostanou kvalitní zboží,“ zdůraznil Křepela.

Kontroly po požáru

Kontroly policie, celníků a České obchodní inspekce zesílily v Hatích zejména po ničivém požáru před třemi lety. Tehdy právě po neopatrném odpalování rachejtlí jedním ze stánkařů došlo k nekontrolovaným výbuchům další pyrotechniky, zapálení několika aut a především devastujícímu požáru části nákupního centra. „Škody dosáhly téměř pět a půl milionů eur, tedy necelých sto padesát milionů korun. Pro nás bylo důležité co nejdříve otevřít a obnovit víc než sto pracovních míst,“ shrnul již dříve mluvčí společnosti provozující obchodní centrum Jiří Čadan.

Loni a předloni pak při opakovaných prosincových kontrolách našli desítky kilogramů pyrotechniky, kterou stánkaři vůbec nesměli prodávat.
Podle odborníků přitom hrozí nepoučeným a především neopatrným lidem nebezpečí i tehdy, pokud odpalují pyrotechniku, kterou stánkaři prodávat smí. „Nyní už ale začaly platit předpisy, které tento prodej dál omezují. Při nevhodném skladování totiž můžou například navlhnout zápalné šňůry. Nepoučený člověk potom má dojem, že zápalnice nehoří. Jde se podívat blíž a neštěstí je hotové. Jiskra totiž běží vnitřkem šňůry a raketu odpálí třeba ve chvíli, kdy se nad ní někdo skloní,“ varoval Jiří Tichý, který se profesionálně zabývá přípravou ohňostrojů.

Rizikové skupiny

Zdůraznil, že pyrotechnika nepatří do rukou těm, kteří se posilňují alkoholem.

„Opilí, děti, mladiství, to jsou rozhodně rizikové skupiny. Zranění způsobená rachejtlemi jsou na konci roku častější. Na Znojemsku naštěstí nevyjíždíme k vážným případům každý rok, ale například před třemi nebo čtyřmi lety jeden takový úraz mladého člověka v Hnanicích skončil bohužel úmrtím,“ přidal se k varování vedoucí lékař znojemské záchranky Arnošt Růžička.