„Na můj vkus je staveb, využívajících sluneční energii, na Znojemsku málo. Myslím, že by se neměla stavět žádná budova ve veřejném sektoru bez alternativních zdrojů energie,“ řekl majitel nízkoenergetického domu Jiří Klouda.

On sám si sluneční kolektory a kotel zpracovávající větve keřů nemůže vynachválit. „Malý zájem o alternativní zdroje enegrie na vytápění domů je podle mě způsoben vysokými vstupními náklady. Když jsem si kolektory pořizoval, dostal jsem padesátiprocentní dotaci. Teď přispívají jen padesáti tisíci,“ vysvětlil Klouda.

Jeho rodina zcela odbourala topení plynem i elektřinou. „Ročně zaplatíme za vytápění domu asi pět tisíc korun. Ti, kteří topí plynem, pětadvacet,“ srovnal náklady Klouda.

I přesto, že v současnosti jsou technologie mnohem modernější, o výměně neuvažuje. „Zatím není potřeba. Systém funguje. V případě, že budeme dům rozšiřovat, pořídíme si nejnovější typ kolektorů, který pracuje i v zimě za slabého slunce,“ dodal Klouda.

Vysoké vstupní náklady by se měly vrátit do pěti let. „Čím rychleji se zdražuje elektřina, tím dřív se nám peníze vrátí,“ dodal Klouda.