Letos zamíří na pulty obchodů, do vinoték a restaurací přes osm set tisíc lahví s logem Svatomartinské víno. To marketingově podporuje Vinařský fond a používat ho smějí jen ti producenti, kteří se svými víny projdou hodnocením degustátorů. Z letos přihlášených dvě stě pěti vzorků přitom odborníci vyřadili třicet vín.

Rodina Svatomartinského vína se letos rozrostla i na Znojemsku. Oproti Znovínu Znojmo, který se jako jediný pyšnil vloni etiketami se speciálním logem svatého Martina na koni, může letos lahve se Svatomartinským vínem prodávat i vrbovecké Vinařství Waldberg a Jaroslav Tichý z Rybníků u Moravského Krumlova.

Šatovský Znovín vyrábí letos tři druhy Svatomartinského vína. „Stejně jako vloni je to bílé z Mülleru Thurgau a červené ze Svatovavřineckého. Letošní novinkou je růžové víno ze Svatovavřineckého. Dohromady to bude asi čtyřicet tisíc lahví vína. Prodávat začneme jedenáctého listopadu. Naše vína oficiálně představíme v Praze v hotelu Ambasador a na lodi Čechia, v Ostravě v hotelu Atom a v Brně v hotelu Internacionál. Na Znojemsku představíme mladé víno při našem tradičním Putování po archivních sklepích,“ uvedl ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.

„Letošní mladé víno bude ze dvou odrůd Müller Thurgau a Svatovavřinecké. Dohromady nalahvujeme asi osm tisíc litrů. Každý rok se mladému vínu dělá větší a větší propagace,“ řekl sklepmistr Pavel Filipovszki z Vinařství Waldberg.

O mladá vína je, podle něj, poměrně velký zájem. „Je to možnost seznámit se s kvalitou vína nového ročníku. Většinou bývají chutě svěží a ovocné,“ dodal.

Svatomartinská vín jsou měsíc po sklizni stáčené přímo do lahví. „Mohou být proto trošku ošizená, protože se u nich s výrobou postupuje rychleji. Pro lidi je ale velký zážitek, když mohou ochutnat mladé víno v tom nejrannějším stadiu vývoje,“ dodal sklepmistr.

Už tuto sobotu představí letošní mladá vína devět členů Cechu vinařů Nový Šaldorf – Sedlešovice. „Vína budou prezentována v obecním sále Modrý sklep v Novém Šaldorfu v sobotu od půl páté odpoledne do deseti hodin večer. V průběhu akce vystoupí s divadelním představením Spolek přátel Hroznové kozy ze Znojma. Bude se podávat pečená kachna a svatomartinské koláčky,“ popsal Marek Špalek se vinařského cechu.