Tenkrát si zákazníci moc vybírat nemohli, ve všech obchodech bylo zboží stejné. Koupit si mohli kostýmky a obleky z OP Prostějov, k mání byly i výrobky firmy Kras.

„Tenkrát obchod zásoboval podnik Textil, oděvy Brno. Bylo to v rámci plánovaného hospodářství, výhradně od českých dodavatelů. Ti sice měli kvalitní zboží, ale chyběla možnost výběru. Všechny obchody dostávaly stejné zboží,“ vzpomíná Lýdie Veselá, nynější vedoucí obchodu Gloria Mode.

Na stejném místě zůstal obchod i po revoluci v devětaosmdesátém. Jen změnil majitele, přejmenoval se na Gloria Mode a kompletně změnil sortiment nabízeného zboží. Místo oděvů, které bývaly stejné ve všech obchodech, začal nový majitel dovážet německé oblečení a zákazníkům se najednou naskytla možnost vybrat si z různých kolekcí i značek.

„Ani dnes nemáme české zboží, do obchodu dováží majitel oděvy z Německa,“ vysvětluje Veselá.

Pamatuje si na boom, který obchod v začátcích zažíval. „Nabízeli jsme zboží, které před tím lidé neměli možnost koupit. V obchodě stávaly fronty, před Vánocemi jsme ani nestíhaly prodávat,“ vzpomíná Veselá.

Po otevření hranic nakupovalo v obchodě i hodně Rakušanů. „V současné době se jejich zájem odvíjí od kurzu eura. Jakmile je příznivý, jezdí jich víc a naopak,“ dodala vedoucí.

I tento obchod ale pocítil invazi levného textilu. „Máme ale naštěstí své stálé zákazníky. Jezdí k nám třeba až z Prahy nebo i z ciziny. My totiž sázíme hlavně na kvalitu. K tomu si myslím, že máme i přijatelné ceny. Proto se k nám zákazníci stále vrací,“ myslí si vedoucí.

Podle ní si Znojmáci na vietnamské obchody a jejich levné výrobky zvykli. „Jenže když začne turistická sezona, zákazníci si stěžují, co že jsme to za město, když je v centru na pěší zóně jeden vietnamský obchod vedle druhého. Těší mě, když od nich slyším, že jsme jediný normální obchod v centru,“ dodává Veselá.

Současná ekonomická krize prodejnu na Obrokové ulici zatím neovlivnila. „Rozhodně se tedy nechystáme rozšířit seznam znojemských obchodů, které tento rok zavřely. Podle mě nám pomáhá jak dobrá adresa, tak tradice obchodu. Je tady už dlouho a lidé si ho pamatují,“ dodává Veselá.

Podle ní je jejich výhoda i v sortimentu. „Pro ženy ve zralém věku je ve Znojmě vcelku nemožné si koupit pěkné oblečení. Troufám si říct, že náš obchod je jediný, který tento sortiment má. Já osobně bych nakupovala jenom tady,“ radí vedoucí.