Motto: ,,Moje radost je má rodina“

Ale zatímco na začátku podnikání tvořily právě loutky prakticky jediný výrobní program firmy, dnes nabízí i dřevořezby, polychromii, zlacení, opravy, restaurátorství či 3D skenování. Důvodem, proč jsme se do výrobny loutek pana Maška vydali, je, že chceme společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku najít nejšikovnějšího fachmana znojemského regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.

V oboru výroby loutek podniká už dvacátý rok. Začínal se dvěma pracovnicemi v Havraníkách, dnes má pětadvacet zaměstnanců a provoz ve Znojmě a Vranově nad Dyjí. „Tradice výroby loutek v naší rodině začíná od roku 1968, kdy můj tatínek začal pracovat v únanovské pobočce Moravské ústředny, kde se vyráběly právě loutky.“ Říká pan Mašek.

Jak pan Mašek říká, nejlepší odměnou po práci je čas strávený s jeho rodinou.

Pana Maška jsem se zeptal na tajemství jeho úspěchu. Prozraďte nám, co podle vás děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se vaši zákazníci stále vracejí?
,,Byly doby, kdy jsme dělali třeba dvakrát takový počet loutek, než dnes. Objednávky se snižovaly tak, jak klesal turistický ruch. Místo toho se nám ale podařilo získat více zakázek v dalších oborech, jako řezbářství, restaurování a podobně. Můžu říct, že jsem za celou dobu svého podnikání nemusel nikoho propustit. Vždycky se nám podařilo propad v jedné oblasti vyrovnat zvýšenou výrobou v oblasti jiné. Je to ale také díky tomu, že náš záběr je opravdu široký. Nevím o tom, že by v tuzemsku byla druhá taková firma, která se kromě výroby loutek zabývá v tak širokém rozsahu i výrobou řezbářskou, zakázkovou, restaurátorstvím a podobně.“

Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce? Co vám dělá ve vaší práci radost?
„Je to rodina. Ve firmě už pracuje dcera, manželka se stará o finance. A dá se říct, že všechny děti jsou v oboru.. Takže věřím, že někdo z nich, nebo třeba všichni dohromady, firmu nakonec převezmou.“