„Pegas oznamuje, že jeho hlavní akcionář Pamplona Capital Partners umístil svůj zbývající 43,4% podíl na společnosti Pegas v počtu přes čtyři miliony akcií za cenu sedm set osmdesát korun za jednu akcii (celkově přes tři miliardy korun). Akcie byly umístěny kvalifikovaným investorům na burzách v Praze a ve Varšavě,“ sdělil mediální zástupce Pegasu Vladimír Bystrov.

Znamená to, že Pamplona se zbavila i zbývajícího z původně zhruba osmadevadesátiprocentního podílu v Pegasu. „Výrobce netkaných textilií je tak nyní z devadesáti osmi procent volně obchodovatelný na burze, jeho akcie vlastní drobní akcionáři. Pokud by někdo získal větší podíl, řádově do deseti procent, musel by tuto skutečnost oznámit. Veřejnost by se to v tom případě dozvěděla. Dosud nikdo takový není,“ dodal Bystrov.

Podle managementu společnosti nebude změna vlastníka znamenat výraznější změnu ve fungování firmy. „Z formálního pohledu bude mít Pegas stále stejné povinnosti vůči akcionářům. Z praktického hlediska zmizel majoritní akcionář, který určoval dění ve firmě. Nyní bude řízení společnosti více záviset na jejím managementu a na rozhodnutích valné hromady. Teprve po první valné hromadě se uvidí, jak se nynější akcionáři shodnou na směřování firmy. Struktura akcionářů bude známá pravděpodobně již v úterý,“ tlumočil názor managementu firmy její mluvčí.

Pegas Nonwovens patří mezi přední světové výrobce netkaných textilií na bázi polypropylenu a polyetylenu. Výrobní závody má v Bučovicích a ve Znojmě. S akciemi společnosti se na burze v Praze a Varšavě obchoduje od loňského prosince.

Společnosti klesl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 54,5 procenta na 2,9 milionu eur (83 milionů Kč). Tržby vzrostly o 6,1 procenta na 31,3 milionu eur. Na zisk nepříznivě působilo oslabení kurzu české koruny vůči euru, tržby ovlivnil vysoký prodej netkaných textilií.