„Studované úpravy netkaných textilií pomocí plazmy by měly zajistit účinnou fixaci aktivních částic na povrchu vláken, jež mohou zvýšit či zlepšit využitelnost netkaných textilií v oblasti hygienického průmyslu a technických aplikací,“ řekl mediální zástupce firmy Vladimír Bystrov. Výzkum má umožnit snížení množství přídavných látek při výrobě netkaných textilií. Měl by také zvýšit trvanlivost finálních výrobků. Proces výroby by také měl být šetrnější k životnímu prostředí.

Na výzkumu bude firma spolupracovat s Ústavem fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně a společností INOTEX s.r.o. ze Dvora Králové nad Labem. Vědci na něj dostali pětadvaceti tisícovou dotaci z ministerstva průmyslu.

Společnost PEGAS NONWOVENS je jedním z předních světových výrobců netkané textilie typu spunlaid na bázi polypropylenu a polyethylenu. Sídlo společnosti se nachází ve Znojmě, výroba netkaných textilií probíhá ve dvou výrobních závodech, v Bučovicích a ve Znojmě-Příměticích.