Fungující světelná elektrárna v Jaroslavicích či Hrádku, nová v Dyjákovicích, schválené smlouvy na dvě elektrárny ve Vranovské Vsi. O změny územního plánu mají zažádáno v Suchordlech, zájem mají i Štítary, Křidlůvky, Rozkoš a další obce. Znojemsko se pomalu stává fotovoltaickou plantáží. Firmy, které elektrárny na světlo staví, totiž obcím nabízejí zajímavé sumy za pronájem obecních pozemků.

Miliony korun získá z provozu dvou fotovoltaických elektráren obecní pokladna Vranovské Vsi. Stavbu už odsouhlasili zastupitelé obce. „Dohodli jsme se s firmami, že o sumách nebudeme veřejně hovořit. Jde však o miliony korun za pronájem pozemků,“ uvedl starosta Jiří Peřinka.

V lokalitě Přední a Zadní Junáky by se mělo začít stavět už počátkem příštího roku. Obec se přitom nedávno pokoušela postavit větrné elektrárny. „Tlak, který obyvatelé proti větrníkům vyvinuli, jejich stavbu odsunul do pozadí,“ vysvětlil Peřinka.

Jako menší zlo chápe záměr postavit světelné elektrárny jeden z místních obyvatel. „Na rozdíl od větrníků jde v případě fotovoltaik skutečně o dočasnou stavbu. Světelná elektrárna podstatně méně vizuálně poškodí krajinu,“ míní Pavel Kvača.

Pádný ekonomický argument má starosta Křidlůvek. „Od zemědělců jsme dostávali za pronájem hektaru půdy třináct set korun ročně. Od firmy, která bude provozovat elektrárnu, dostaneme třicet tisíc,“ vypočítal Antonín Pacík.

Lidé jsou většinou proti stavbám tohoto typu jen tehdy, když sluneční kolektory přímo vidí z oken domů. „U Purkrábky jsou dvě velké bytovky a bydlící by na elektrárnu viděli. To jim samozřejmě vadí. Se zástupci firmy, která nás oslovila, jednáme o dvou lokalitách, kde by elektrárny mohly být. Nyní čekáme na změnu územního plánu,“ přiblížila starostka Suchohrdel Hana Matochová.

Další panely by mohly být také za letištěm Model City u Hlubokých Mašůvek. „Je to jedno ze tří míst, o která mají podnikatelé zájem. Je tu asi deset hektarů pozemků, kde by mohla elektrárna vzniknout,“ řekl starosta Ladislav Vaněk.

Jedna z největších elektráren by měla vyrůst také na západním okraji Stošíkovic, na Louce. Podnikatelé, kteří zde chtějí na pronajatém obecním pozemku stavět, přesvědčili vedení obce a záměr stavby světelné elektrárny již posvětilo místní zastupitelstvo.

Někteří odborníci nad budováním světelných elektráren kroutí hlavou. „Problém je v tom, že stavba je obrovsky nákladná,“ míní Miroslav Zajíček z Vysoké školy ekonomické v Praze. „Většina ohlášených záměrů, z mnoha důvodů až do fáze realizace ani nedojde. Je to složitý proces od stavebního povolení, přes zajištění napojení na rozvodnou síť, až po zajištění dodavatele drahých technologií a další prvky,“ dodal Zajíček

Protože však ceny z těchto zdrojů energie jsou dotované, je to podle Zajíčka pro firmy zajímavý byznys.