K přípravám nových projektů využívají podzim a zimu majitelé kempů a penzionů u přehrad na Znojemsku. Někteří plánovali, že už začnou letos stavět, kvůli úředním komplikacím a zdržení evropských dotačních programů musí se své záměry o rok posunout.

„Náš první penzion má za sebou první velmi úspěšnou sezonu. Čtyři další pavilony jsme chtěli začít stavět už letos. Protože se hodláme ucházet o podporu z evropských fondů, musíme vyčkat na výzvy k podání projektů,“ uvedl Zdeněk Svoboda z investiční společnosti, která penziony Gaudeo chystá.

Podobně jsou na tom v sousedním areálu společnosti Camp pláž. „Máme připravený patnáctimilionový projekt na obnovu a rozšíření infrastruktury, hřišť, cest, nová karavanová stání a sociální zařízení,“ uvedl jednatel Pavel Svoboda.

„Máme i stavební povolení, čekáme jen na spuštění dotačních programů, abychom mohli podat žádost,“ informoval Svoboda.

Po odložení většího projektu v kempu zatím opravují veřejné osvětlení a pustili se do rekonstrukce penzionu Na Stráni. „Dostane nová okna, fasádu, rozvody elektřiny. Opravíme i interiéry,“ vypočítal jednatel.

Územní řízení na stavbu bungalovů vedou nyní majitelé kempu na Bítově a Penzionu M poblíž vranovské pláže. „V kempu chceme zvýšit kvalitu ubytování, v penzionu rozšířit nabídku a vyhovět stoupajícímu zájmu,“ uvedl zástupce investora Marek Mucha s tím, že doufá, že všechna potřebná povolení shromáždí do jara příštího roku.

„Po získání stavebního povolení zkusíme také požádat o evropské peníze,“ dodal.

Na Bítově chystají osmatřicet bungalovů pro sto padesát lidí, na Vranově v areálu Skleník patnáct bungalovů pro šedesát návštěvníků.

Penzion s šedesáti lůžky chtěl začít už letos stavět také šéf kempu u Výrovické přehrady Karel Mucha. „K územnímu řízení potřebujeme posouzení vlivu na životní prostředí. Doufám, že příslušné vyjádření dostanu brzy a poté dopadnou dobře i další řízení. Stavbu ale zahájíme až po sezoně příštího roku,“ dodal Mucha. V kempu najdou lidé příští léto rozšířené hřiště a opravenou společenskou místnost.

Do rozsáhlého stavění nových bungalovů a penzionů se podnikatelé podle svých vyjádření pouštějí proto, že rostou nároky rekreantů. „S postupem let jsou klienti náročnější. Pokud si je chceme udržet, musíme zlepšit kvalitu našich služeb,“ zdůraznil Marek Mucha.