Znojemští hospodští teď čekají, jestli pivo Hostan, vyrobené v Brně, budou místní pivaři vůbec pít.

Přímo v pivovaru končí i pětatřicet posledních zaměstnanců. Heineken jim už nabídl zaměstnání v jiných částech firmy. „Výroba piva Hostan se přesouvá do brněnského Starobrna. Definitivní uzavření areálu je předběžně naplánováno na konec měsíce října. O přesunu výroby limonády Zulu k externímu dodavateli jednáme,“ uvedla mluvčí společnosti Heineken Kateřina Eliášová.

Heineken nyní hledá další možné využití areálu pivovaru v historickém centru Znojma. „Zadali jsme zpracování studie využitelnosti areálu. Ta bude ze strany města východiskem k dalším úvahám a jednáním,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje znojemské radnice Zdeněk Čižmář.

Studii budou mít úředníci k dispozici asi na podzim. „Nyní odborníci pracují na zevrubné analýze areálu, sbírají všechny potřebné informace. Potom zpracují studii s konceptem využití. Očekávám, že celá práce bude hotová patrně v září či říjnu,“ dodal Čižmář.

Nynějším pětatřiceti zaměstnancům nabídlo vedení skupiny Heineken změnu pracovního uplatnění v rámci firmy. „Sedmnáct z nich dostalo nabídku na jiné místo, třeba přímo v pivovaru Starobrno, v distribučním skladu v Těšeticích, nebo jako ostraha areálu ve Znojmě,“ vypočítala Eliášová.

Značku Hostan hodlá Heineken zachovat. „Značka má v našem portfoliu svoje nezastupitelné místo. Našich zákazníků ve znojemském regionu si velmi vážíme a budeme proto i nadále klást důraz i na podporu sportovních a kulturních aktivit na Znojemsku, včetně podpory znojemského hokeje či třeba Slavností piva Hostan,“ slíbila mluvčí skupiny Heineken.

Přestože Heineken získal teprve nedávno od Evropské unie obchodní známku „Znojemské pivo“, využívat ji nebude. „O známku jsme žádali již před několika roky, kdy byla jiná situace. Schvalovací proces trval velmi dlouho a známku jsme shodou okolností skutečně získali teprve nedávno. Po zvážení všech aspektů ji nyní nehodláme využívat,“ dodala Eliášová.

Zda nynější areál pivovaru Hostan zůstane v rukou skupiny Heineken, není zatím jasné. „Nerada bych se k tomu nyní vyjadřovala. Tato otázka je v jednání,“ řekla mluvčí.

Dlouhodobým problémem pivovaru Hostan je jeho špatná dopravní dostupnost. Do historického centra města je zakázán vjezd těžkým nákladním autům. Kvůli historickým sklepům pod pivovarem je omezeno použití i menších nákladních automobilů.

Důvodem uzavření jsou podle vedení firmy i ekologické problémy jako stanice na plyn a nádrže na čpavek v centru města a odpadní vody.
Nutné investice do modernizace technologií a budov by, podle vedení společnosti, byly z důvodu historické hodnoty komplikované a nákladné.
Výstav piva Hostan dosáhl v loňském roce sedmdesáti tisíc hektolitrů. V době své největší slávy přitom znojemský pivovar vařil okolo dvou set tisíc hektolitrů piva.

Jedenáctka Hostan teče dosud z pípy v hospůdce znojemských sportovních fandů U slimáka. „Uvidíme, jestli se to bude dát pít i dále. Osobně si myslím, že se na to spousta lidí vykašle. Je tu totiž hodně patriotů, kteří si zakládali na tom, že pijí znojemské pivo,“ řekl spolumajitel hospůdky Pavel Urbánek.
Odhaduje, že ještě asi dva měsíce budou hospodští točit Hostan z poslední várky vyrobené přímo ve Znojmě. „Pak uvidíme. Pokud nebude pivo z Brna k pití, budeme muset točit něco jiného,“ dodal Urbánek.

Historie výroby piva ve Znojmě

1278 šenkovat pivo v okruhu jedné míle smí jen Znojmo, potvrzuje listina Rudolfa Habsburského

Za Karla IV. se v záznamech objevuje sládek Hostan. Byl na seznamu měšťanů, kteří měli právo vařit pivo

1629 se ve Znojmě ví už jenom o dvou pivovarech

1709 městu připadá pozemek v sousedství znojemského hradu, kde bylo možné postavit nový pivovar

1720 zahájil výrobu

1860
prodalo město pivovar Tomáši Mauralovi za 50.000 zlatých a vznikl tak První znojemský parní pivovar a sladovna

1885 staví Rudolf Wotzilka další pivovar na Horním Předměstí

1924 se oba pivovary sloučily do akciové společnosti První znojemský pivovar a sladovna, která byla největším výrobcem piva v regionu

1948 pivovar byl znárodněn a začleněn do svazku Středomoravských pivovarů a následně do národního podniku Jihomoravské pivovary

1966 proběhlo první stáčení do hliníkových sudů

1991 Pivovar jako jeden z prvních začal hostinským nabízet pravidelné čištění trubek a představil prvního obchodního zástupce

1992 pořádá pivovar na zimním stadionu ve Znojmě první Pivní slavnosti. Účastnilo se jich na 11 pivovarů vč. jednoho rakouského

1993 je pivovar privatizován. Od Jihomoravských pivovarů a. s. ho kupuje HOSTAN s. r. o.

2002 došlo k fúzi s a. s. STAROBRNO. Pivovar Hostan se tak stal členem Heineken Group

2005 výroba je přesunuta do pivovaru v Brně. Výrobu piva nahradila výroba sudových nasycených limonád s citrónovou a kolovou příchutí pod značkou ZULU

15. června 2009 výroba piva Hostan ve Znojmě definitivně končí