Dagmar Křížové skončila před měsícem mateřská dovolená. Novou práci prodavačka a matka dvou dětí nenašla, proto se přihlásila do evidence úřadu práce. Když jí úředníci nabídli, že si může přivydělat sezonní prací, kterou organizuje znojemská radnice, kývla. V pondělí spolu s pěti desítkami dalších absolvovala školení bezpečnosti práce, vyfasovala hrábě a žlutou vestu a navzdory dešti se spolu s dalšími sezonními dělníky pustila do čištění břehu Dyje nedaleko přehrady.

„Jsem spokojená. Jako nezaměstnané se mi hodí každá koruna. Tahle práce mi rozhodně nevadí, mám doma zahradu, proto jsem na podobné uklízení zvyklá,“ řekla Křížová, které příliš nevadilo ani pondělní nevlídné deštivé počasí.

Pro Městskou zeleň bude zatím pracovat tento a příští měsíc. „S hledáním stálého zaměstnání je to teď hodně složité, jako matka dvou dětí to budu mít ještě těžší,“ uvažovala Křížová.

Své zkušenosti s velmi obtížným hledáním práce zmínil další z dělníků, sedmapadesátiletý Josef Mikysek. „O práci jsem přišel loni v říjnu. Dělal jsem závozníka, jezdili jsme pro znojemský pivovar. Když pak definitivně skončil, přišel jsem o práci i já. A v mém věku se zaměstnání hledá už těžko,“ řekl Mikysek. O zařazení do městských veřejně prospěšných prací se zajímal už v zimě. „Nahlásil jsem se počátkem roku a teď mě zavolali sem. Tahle práce mi nevadí, mám taky zahradu,“ dodal.

Sezonní místa ve vlastní režii, vedle veřejně prospěšných prací dotovaných státem, rozhodli zřídit znojemští zastupitelé při schvalování letošního rozpočtu.

Miliony na podporu

Přesunuli na jejich zaplacení tři a půl milionu korun, původně určených na výkupy nemovitostí pro nakonec zrušený záměr stavby parkovacího domu v centru města.

„Zjistili jsme, že o veřejně prospěšné práce byl větší zájem, než bylo možné uspokojit. Proto jsme se rozhodli podpořit vznik dalších míst, která umožní nezaměstnaným, aby si v souladu se zákonem přivydělali až čtyři tisíce korun,“ řekl již dříve znojemský starosta Petr Nezveda. Ve veřejně prospěšných pracích město zaměstnalo šedesát lidí.

Nabídku nezaměstnaným ve své evidenci zprostředkoval znojemský úřad práce.

„Jde o takzvané nekolidující zaměstnání, které je krátkodobé povahy a lidé při něm zůstávají v evidenci. Vzhledem k tomu můžeme uchazečům tuto práci jen nabídnout a je pouze na jejich uvážení, zda ji přijmou. Znojemská radnice nabídla až dvě stě míst, my jsme tuto možnost nabídli třem stovkám lidí,“ sdělil ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf s tím, že nabídky využila třetina z nich.

„Je zřejmé, že jsou to ti aktivnější, kteří si nechtějí zvykat na život na dávkách a snaží se hledat novou práci. Z našeho pohledu jsou i tato krátkodobá místa užitečná přinejmenším proto, že lidem zůstávají potřebné pracovní návyky,“ dodal ředitel.

První stovka nezaměstnaných bude pro město pracovat zatím dva měsíce. „Sto zájemců jsme rozdělili na dvě skupiny, které se budou v práci střídat po dvou týdnech,“ informovala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

První skupina se pak, navzdory nevlídnému počasí, vydala na jednotlivá místa, která jim určili zástupci Městské zeleně.

„Pomáhají s úpravami příkopu a nádvoří hradu, kapucínské zahrady u Vlkovy věže či s úklidem břehu Dyje. Část z nich pracuje v zahradnictví Městské zeleně,“ vypočítala mluvčí. V dalších týdnech se sezonní dělníci přesunou například do Gránického údolí, pomáhat zřejmě budou i s přípravou městské vinice v Karolininých sadech.

Střídání

Po dvou měsících chtějí zástupci města dát příležitost dalším nezaměstnaným. „Uvidíme, jaký bude zájem. Předpokládáme, že nastoupí noví uchazeči. Pokud by jich bylo příliš málo, je možné, že nynější skupiny budou pokračovat dál,“ doplnila mluvčí. Podle předběžných propočtů by měly peníze na placení krátkodobých přivýdělků pro nezaměstnané stačit do podzimu.