Skoro stovka propuštěných zaměstnanců společnosti HJV, která v pátek definitivně ukončila výrobu, se v pondělí nahrnula na úřad práce. Na několik hodin zcela zaplnili vstupní prostory úřadu.

„Momentálně stojí dvoustup lidí až ven. Počítám, že to bude asi tak osmdesát uchazečů o práci. Byl jsem se jich ptát, většina je skutečně z firmy HJV,“ uvedl kolem desáté hodiny dopolední ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf.

Jednou ze zaměstnankyň obuvnické firmy, která dostala výpověď k jednatřicátému říjnu, je i Lenka Matulová. Pondělek ji rovněž zastihl ve frontě na úřadu práce. „Pro firmu HJV jsem pracovala od začátku, to znamená rok a půl. Ve Znojmě pro mě bude těžké sehnat novou práci. Jestli mi nabídnou nějaký rekvalifikační kurz, budu ochotná si ho udělat. Záleží, co to bude a jestli to zvládnu,“ plánovala Matulová.

Vedení společnosti HJV rozdalo výpovědi všem zaměstnancům minulé pondělí, pracovní poměr skončil drtivé většině zaměstnanců v pátek. „Celosvětová finanční krize neměla na náš konec velký vliv. Skutečné důvody jsou velice jednoduché. Za šestnáct měsíců, co jsme boty vyráběli, nám dvakrát zvýšili nájem, neustále rostou ceny energií, vypláceli jsme poměrně vysoký celkový objem mezd. To všechno dohromady spolu se silnou korunou vůči euru nám již nedovolovalo pokračovat ve výrobě,“ uvedl jednatel firmy HJV a její jediný vlastník Jaroslav Hlatký.

Menší propouštění se v příštích dnech chystá i v Moravském Krumlově. „Dostali jsme zprávu, že společnost Proimpex propustí dvanáct až čtrnáct zaměstnanců. Vzhledem k počtu jejich dalších pracovníků je to na hraně hromadného propouštění,“ řekl Čopf.

Společnost Proimpex se zabývá výrobou spínačů, termostatů a kabelových svazků pro domácí spotřebiče, ale i stroje a auta.

„Samozřejmě, jako všude jinde, je výroba i u nás snížená, protože je menší poptávka. Snižovat stavy sice budeme, ale jen minimálně,“ potvrdila jen stručně jednatelka společnosti Bohdana Procházková.

Podle Čopfa se nezaměstnanost na Znojemsku zvýší především kvůli stovce propuštěných lidí z firmy na výrobu obuvi o zhruba dvě desetiny procenta. „S tím celkovým číslem to moc nepohne. Na druhou stranu je to ale najednou sto nových uchazečů o práci. Je to samozřejmě nápor na naše přepážky, postupně pak samozřejmě i na samotné zprostředkovatele práce,“ řekl Čopf.

Podle něj nemají propuštění lidé povinnost evidovat se na úřadu práce. „Je to ale jejich právo. Evidencí na úřadu práce oficiálně žádá občan stát, aby mu zprostředkoval zaměstnání. Díky tomu mu pak plynou některé požitky. Může mu vzniknout právo na podporu v nezaměstnanosti, může dostávat některé sociální dávky, stát za něj určitou dobu platí sociální a zdravotní pojištění,“ vysvětlil ředitel úřadu práce.

Pokud lidé chtějí mít po propuštění nárok na všechny tyto dávky bez přerušení, musí přijít do tří pracovních dnů od propuštění na úřad práce. „Pokud přijdou později, musí si pak za promeškané dny zaplatit sociální a zdravotní pojištění sami,“ dodal Čopf.

Společnost HJV vyvážela do zahraničí pětadevadesát procent své produkce. „Měsíčně to bylo deset až dvanáct tisíc párů bot. Kurzové ztráty kvůli silné koruně byly obrovské. Poškozovala nás i levná pracovní síla v Asii, kam většina firem přemisťuje své provozy,“ posteskl si Hlatký.

Se společností HJV skončil na Znojemsku poslední větší výrobce obuvi. „Je tu pár firmiček, které šijí třeba papuče. Malá firma je ještě v Prosiměřicích a to je všechno. Nový výrobce, který by tu chtěl za stávajících cen vstupů, výše průměrného platu a kurzu koruny vůči euru, dělat boty, nemá šanci,“ doplnil.

Management nyní produkci bot oficiálně ukončil a propustil výrobní zaměstnance. „Pár lidí ještě zůstalo. Ti odesílají suroviny zpět do Itálie a likvidují celou výrobu. Na firmu podáme návrh na konkurz. Jinak to nejde, protože společnost stejně nikdo nekoupí,“ dodal.

Společnost HJV ve Znojmě vyráběla obuv jeden rok a čtyři měsíce, za tu dobu vyprodukovala přes sto šedesát tisíc párů bot. Drtivá většina z toho šla do zemí Evropské unie. Od začátku až do konce zaměstnávala firma skoro sto pracovníků.

Daniel Smola, Monika Choděrová