Kdyby se všichni kapři, které rybáři již brzy vyloví z jaroslavického rybníka, srovnali do řady těsně za sebou od tlam po ocasní ploutev, mohli by vytvořit pomyslnou rybí postranní čáru na silnici ze Znojma až do Pohořelic. Rybníkáři totiž očekávají úlovek téměř pětadevadesáti tisíc kusů kaprů z největšího rybníka na Znojemsku. V sítích uvíznou i líni, štiky či tolstolobici.

Pohořeličtí rybníkáři začnou s výlovem Zámeckého rybníka devětadvacátého října „Očekáváme asi dva tisíce osm set metráků kaprů a dvě stě metráků tolstolobiků. Výlov máme naplánovaný na celý týden od pondělí do pátku," uvedl vedoucí výlovu jaroslavických rybníků z Rybníkářství Pohořelice Martin Kozlík.

Jak dodal, také Zámecký rybník letošní sucho postihlo. „Pracuji mezi rybníky už dvacet let, ale něco takového jsem ještě nezažil. Vždyť kubatura vody je na deseti procentech dlouholetého průměru. Přístroje na měření vody samozřejmě máme a všechna měření pravidelně děláme, ale když není přítok vody, tak s tím kromě provzdušňování nic dělat nemůžeme. Horší to bylo v Plenkovicích, Mramoticích, Bojanovicích či Štítarech, kde jsou nebeské rybníky (napájené pouze deštěm, pozn. red.)," řekl Kozlík.

Tradiční výlov se zábavou a kulinářskými rybími specialitami nabídne ještě o týden dříve rybník U Jejkala na Vranovsku. „Výlov začíná dvacátého října od devíti hodin dopoledne. V rybníku máme asi osm metráků ryb. Jsou tam kapři, líni i nějaká štika. Pro hosty máme opět připraveno pohoštění. Nabídneme uzené ryby i řízky nebo rybí polévku. Hrát bude i živá hudba. Bude to takový příjemný podzimní den," pozval majitel rybníka Jaroslav Procházka.

Urychleně vylovit vysychající rybník museli před dvěma týdny například v Bojanovicích. „Takovou situaci u nás za poslední roky nepamatuji. Kvůli suchu bylo tak málo vody, že násadu, kterou tam rybáři měli, museli urychleně slovit. Hrozilo uhynutí ryb. Teď už tam je jen kaluž," konstatoval starosta Bojanovic Rudolf Bazala.

Podle odborníků zůstalo po suchém létě v rybnících bez přítoku mnohdy jen minimum vody. Její nedostatek a letní vedra tak způsobily velké riziko pro život ryb. Zachránit je mohou jen dvě možnosti. Zvýšený přítok, nebo zbylou vodu provzdušňovat čerpadly.

Podobné provzdušňování bylo nutné nedávno použít například v Příměticích, kdy se majitelé zdejšího rybníka nejdříve pokoušeli provzdušnit vodu vlastním čerpadlem, ale nakonec museli požádat o pomoc hasiče.

„Jejich čerpadlo, které použili k provzdušnění, se jim totiž ucpalo bahnem z rybníka a ryby v něm začínaly hynout. Přivolaní hasiči museli pak použít k provzdušnění nejdříve kalové čerpadlo a teprve později vodní. Může za to nízký stav vody," informoval již dříve mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid.

Provzdušňování rybníků si podle něj většinou řeší místní dobrovolní hasiči, ale pokud už dochází k úmrtí ryb jako v případě Přímětic, může záležitost řešit i profesionální hasičská jednotka.