Staveniště, pole, sady nebo hostince a kempy jsou místa, kam od jara zpravidla míří lidé, kteří opouští evidenci úřadu práce. Za poslední měsíc jich práci našlo kolem tisícovky, pět stovek ale naopak úředníci do svých seznamů nově zapsali. Míra nezaměstnanosti pokračuje v tradičním sezonním poklesu, na konci května se zastavila dvě desetiny nad dvanácti procenty. O dalším poklesu rozhodnou sezonní odvětví.

„Obvykle na léto přijímáme až stovku sezonních pracovníků, letos to bude výrazně méně, protože sady citelně postihl mráz a bude nižší úroda. Odhaduji, že budeme potřebovat jen asi třetinu běžného počtu," uvedl šéf těšetické Pomony Ivo Pokorný. Sadařská firma bude letos vinou mrazu sklízet méně meruněk a broskví.

Sezonní práci v sadech hledají nejčastěji lidé, kteří jsou na ni zvyklí. „Jsou to zejména zájemci z blízkého okolí a studenti. Každý rok dáváme požadavek na úřad práce, ale ne všichni, kdo se přijdou na práci ptát, vydrží, protože námaha v sadech zřejmě není pro každého," podotkl ředitel.

Současně upozornil na potíže, kterým budou brzy sezonní zaměstnanci čelit. „Lidé, kteří se k nám vrací a pracují u nás pravidelně, patří k těm aktivním, kteří o práci stojí a snaží si ji zajistit třeba u různých zaměstnavatelů během roku. Ovšem podle nynějších předpisů s nimi smíme smlouvy na dobu určitou sjednat jen třikrát během tří let. Stálý pracovní poměr jim nabídnout nemůžeme a oni proto budou mít omezené uplatnění, protože práci, na kterou byli zvyklí, už jim stát svými zákony znemožní získat,"  sdělil ředitel.

Obvyklé množství řemeslníků a dělníků na letošek najala jedna z krumlovských stavebních firem. „Nabrali jsme dvě nové party, jinak máme hlavně osvědčené lidi, celkem pro letošek odhadem šedesát sedmdesát pracovníků. Zatím vše vypadá celkem dobře, v objemu zakázek jsme zhruba na úrovni loňského roku," uvedl ředitel stavební firmy Vlastimil Kocanda.

Převážně lidi osvědčené z minulých let zaměstnávají přes sezonu společnosti provozující kemp u pláže vranovské přehrady a další tamní služby. „Celoročních zaměstnanců máme šest, pět lidí u nás pracuje půl roku, další na prázdniny, či několik měsíců, podle toho, co je potřeba. Sezonní pracovníky sháníme různě. Na doporučení i z úřadu práce. Ve většině případů už máme své osvědčené lidi, po kterých na sezonu saháme v první řadě," sdělil ředitel společnosti provozující kemp na vranovské přehradě Pavel Svoboda.

Naprostou převahu sezonních odvětví jako zdroje pracovních míst od jara do podzimu potvrdil ředitel znojemského pracoviště úřadu práce Emil Čopf. „Letošní vývoj zatím zcela věrně sleduje obvyklou křivku, kterou Znojemsko zažívá snad už deset let. V zimě nezaměstnanost vystoupá ke čtrnácti či patnácti procentům, přes léto poklesne k devíti desíti procentům," připomněl Čopf.

Stálá a stabilní místa vznikají v regionu jen velmi omezeně. „Jsme rádi za každý podnik, kde přibude třeba deset míst. Na druhé straně ani úbytky pracovních příležitostí nebývají dramatické. Dokud ale region nezíská skutečně silné investory, kteří by zde založili fungující podniky, velkou změnu očekávat nemůžeme," upozornil ředitel.

Různé uplatnění podle něj našli i lidé, kteří v minulých letech pracovali pro obce na veřejně prospěšných pracích, které úřad práce dotoval. Po změně státní politiky je letos takových míst minimum. „Míst bylo tolik, že to ve statistice znamenalo až celé jedno procento. Přesto jejich úbytek zatím není příliš patrný. Lidé, kteří na nich byli zaměstnaní, našli patrně jiné uplatnění," uvažoval ředitel.

Někteří starostové však již dříve upozorňovali na nedostatky nynějšího systému veřejné služby a zvažovali, že na část sezonních prací najmou obecní zaměstnance. Podle Čopfa může letní pokles nezaměstnanosti ještě pokračovat. „Těžko říct, jestli se dostaneme blízko k hranici deseti procent, ale sektor služeb by ještě jeden procentní bod umazat mohl. Očekáváme, že rekreační oblasti a provozovny v nich, zejména na Vranovsku, se teprve naplno rozběhnou," odhadl Čopf.

Ke konci května bylo na Znojemsku bez práce šest tisíc devět set lidí a úřad práce evidoval čtyři stovky volných míst. Ve srovnání s loňskem byl absolutní počet lidí bez práce o tři stovky vyšší, míra nezaměstnanosti byla ale oproti letošním dvěma desetinám nad dvanácti procenty o půl procentního bodu nižší.

I přes pokračování sezonního poklesu zůstává Znojemsko vysoko nad republikovým průměrem, k závěru pátého měsíce letoška byla nezaměstnanost o čtyři procenta vyšší, než činí republikový průměr. Skutečnost, že oproti lednovým 15,8 procenta klesla nezaměstnanost v regionu o víc než tři a půl procenta, stačila jen na to, že Znojemsko těsně vypadlo z nejhorší desítky okresů a ze čtvrté příčky kleslo na jedenáctou.