Energetická skupina Energy 21 dnes zahájila v Jaroslavicích na Znojemsku výstavbu největší solární elektrárny v ČR. Elektrárna s instalovaným výkonem 0,9 megawattu by měla být dokončena k 31. srpnu tohoto roku. Společnost to sdělila v tiskové zprávě. Další dvě stejně výkonné solární elektrárny chce firma ještě do konce roku postavit v Božicích na Znojemsku a ve Vojkovicích na Brněnsku.

Tři jihomoravské elektrárny budou po připojení do sítě patřit k největším v zemi, právě dokončovaná největší elektrárna v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku počítá s výrobní kapacitou 700 kilowattů. "U všech třech projektů předpokládáme výkon kolem 1 megawattu, který je řadí mezi největší fotovoltaické elektrárny ve střední Evropě," uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva Energy 21 Tomáš Buzrla.

V Jaroslavicích bude zhruba na dvou hektarech umístěno přibližně 15.000 slunečních panelů, které mění světelné částice na elektrickou energii. Elektrárna dodá v plném provozu do sítě energii pro roční spotřebu asi 300 domácností.

Firma chce letos na jižní Moravě investovat 300 milionů korun. Projekt v Jaroslavicích bude financovat částečně z vlastních zdrojů i z bankovních úvěrů. "Celý projekt je koncipován tak, aby byl životaschopný a rentabilní i bez dotací. O dotace není v tomto projektu vůbec žádáno," sdělil již dříve ČTK Buzrla.

Na další projekty by ale dotace rád získal. V roce 2008 totiž skupina Energy 21 chce realizovat projekty do sluneční energie ta 1,5 až dvě miliardy korun. Další miliardu korun plánuje investovat do projektů na využití biomasy. Kromě České republiky má firma ambice také v zahraničí, například na Slovensku, Ukrajině, v Bulharsku nebo Španělsku.

Právě dotace z evropských či národních fondů zájem o investice do výstavby solárních elektráren podněcují. Elektrárna v Ostrožské Lhotě, kde staví firma HiTechMedia Systems, přišla na 78 milionů korun; z toho 36 procent činila dotace z Evropské unie. Ministerstvo průmyslu a obchodu zase přispělo téměř 30 miliony korun na výstavbu elektrárny v Bušanovicích na Prachaticku s instalovaným výkonem 600 kW.

Provozovatel solární elektrárny má také jistotu, že distribuční sítě od něj budou po dobu 15 let od uvedení do provozu odebírat elektřinu za garantovanou cenu 13,46 koruny za kilowatthodinu. Ta se navíc každoročně zvyšuje o inflaci. Tržní cena elektřiny z klasických zdrojů je přitom zhruba 1,20 Kč. Životnost solárních panelů je podle výrobce přibližně 25 let.

Česko dosud ve výrobě energie ze slunečního záření zaostává za zeměmi západní Evropy. Loni byl výkon všech slunečních elektráren v tuzemsku přibližně jeden megawatt. V Evropské unii byla v roce 2005 celková kapacita téměř 1800 MW, více než 85 procenty se na ní podílí sousední Německo.

Podle odborníků jsou přitom v Česku pro výrobu energie v solárních elektrárnách dobré podmínky. Celková doba slunečního svitu bez oblačnosti je od 1400 do 1700 hodin za rok a na plochu jednoho čtverečního metru dopadne ročně průměrně 1100 kilowatthodin. Kritici však varují, že nepravidelnost dodávek může destabilizovat distribuční a přenosové sítě.

Stát chce do roku 2010 dosáhnout osmiprocentního podílu všech obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny. V současnosti je to přibližně 4,5 procenta.