Společnost, která plochy pronajímá, je klidná. Nejvyšší zájem stánkařů očekává těsně před vinobraním.

Radnice zatím nemá žádné varovné signály o tom, že by stánků na největší slavnosti vína v regionu výrazně ubylo.

„Informaci o slabším zájmu slyším poprvé. Pokud je to opravdu tak, musíme stav projednat na nejbližším zasedání rady města příští týden,“ sdělil místostarosta Marian Keremidský.

Jediný stánek

Například pohled do aktuálního stavu pronajatých ploch na náměstí Svobody je ale tristní. V řadě pětadvaceti ploch k pronájmu stojí zatím jediný obsazený stánek. Plánek je k nahlédnutí na internetových stránkách společnosti Bergan, která pro město plochy pronajímá.

„Jsem tam zatím jediný. Je mi to trošku divné. Za pronájem jsem zaplatil skoro osm tisíc korun. Vloni jsem přitom platil přibližně šest tisíc,“ řekl vinař Mojmír Vojtek.

Dodal, že při zisku dvacet, pětadvacet korun za litr burčáku se bude muset on i jeho lidé pěkně ohánět. „Navíc od srpna chce společnost o dalších devět stokorun bez daně za pronájem navíc. Jestli to takhle povedou dál, tak se vinobraní úplně zahrabe,“ myslí si Vojtek.

Vinaře zaráží také fakt, že se mu dosud ozval jen jediný zájemce o prodej jeho burčáku. „Vloni touto dobou jsem měl nasmlouvané tři desítky prodejců. Letos mi volala zatím jen jedna žena, která chystá svůj stánek a má zájem o můj burčák,“ doplnil Vojtek.

Poprvé vynechá

Vůbec poprvé hodlá letos vynechat stánkový prodej vinař z Vrbovce, který se účastnil stánkového prodeje po celou dobu fungování novodobého vinobraní. „Letos nejdeme. Nelíbí se nám, jak to mají připravené. Ať si to ta firma nechá pro sebe. Stánek nepotřebuji. Burčák si rozvezu, kam potřebuji a mám vyděláno stejně, jako kdybych tam dva dny tvrdě pracoval,“ zlobil se vinař, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Dva stánky obsadí obchodník s vínem ze známé znojemské vinotéky. „Do stánkového prodeje půjdeme. Myslím si ale, že cena za pronájem je šibeniční. Všechna práce a námaha, které stánkový prodej obnáší, včetně rizika deště, nevyváží zisk, jenž z prodeje máme,“ řekl Petr Fila.

Podle obchodníka je cena kolem sedmi tisíc přemrštěná.

„Sedm tisíc je moc. Tahle výše pronájmu nás šokovala. Vloni si to kolegové vyzkoušeli a jestli letos stánkaři přijdou, to se teprve uvidí. Myslím si, že optimální částka za pronájem se pohybuje kolem tří tisíc korun,“ řekl Fila.

Vedení radnice zatím nemá žádné signály o případném nižším zájmu stánkařů o pronájem ploch. Podle místostarosty Keremidského by se vedení města mělo aktuálním stavem s pronájmem stánků zabývat již příští týden.

Výrazný propad neočekává naopak zástupce společnosti Bergan, která místa pronajímá pro město. „V prodeji ploch nevidíme žádný zásadní problém. Letos funguje obdobně, jako v loňském roce. Máme zkušenost, že největší zájem ze strany prodejců je tři dny před samotným zahájením vinobraní. Obsazeno máme aktuálně padesát procent ploch. Tuto informaci jsme poslali také na znojemskou radnici,“ vysvětlil Martin Tomášek z agentury Bergan.

Výši ceny za nájem ploch vidí jako přijatelnou pro řadu obchodníků. „Je mi jasné, že by lidé nejraději měli nájem jako kdysi – třináct, patnáct stovek. Na výšku ceny si většinou stěžují ti obchodníci, kteří vydělávají třicet a více tisíc korun na jednom stánku denně,“ dodal Tomášek.