Světová finanční krize dorazila i na Znojemsko. Zatím spíše jen okrajově, firmy ale už kvůli ní musí přizpůsobovat výrobní plány. Propouštět by se zatím na Znojemsku nemělo.

Nejviditelněji finanční krize zasáhla nejprogresivnější firmu na Znojemsku. Společnost Pegas Nonwovens je totiž, jako jediná z regionu, kotovaná na pražské a varšavské burze. Její akcie ztratily za poslední měsíc devětatřicet procent své hodnoty. „Do hospodaření samotné firmy se propad na burze nijak nepromítne. Potenciálně může vést k tomu, že budou sníženy odměny managementu, které se částečně od hodnoty akcií odvíjejí,“ uvedla mluvčí společnosti Klára Klímová.

Firma Pegas, přestože drtivou většinu produkce netkaných textilií vyváží do zahraničí, nepociťuje zatím dopady světové finanční krize. Osmdesát procent produkce je určeno pro segment hygieny, například na dětské pleny. To je necyklický sektor a znamená to, že poptávka po těchto výrobcích prakticky nepodléhá hospodářské situaci. Finanční krize se tedy, z tohoto pohledu, společnosti Pegas prakticky nedotkla,“ dodala Klímová.

Až patnáctiprocentní pokles poptávky po svých výrobcích naopak zaznamenaly Znojemské strojírny. „Asi pětapadesát procent naší výroby jde na export do západní Evropy. Naše produkty nejsou sice vázány na automobilový průmysl, který zaznamenává největší propad, i tak ale máme zhruba o patnáct procent objednávek méně. Ochota investovat a nakupovat stroje a zařízení v současné finanční krizi klesla. Do konce roku zatím nebudeme výrobu nijak omezovat, v dlouhodobějším horizontu se teprve uvidí,“ řekl obchodní ředitel firmy Antonín Straka.

Nižší poptávka ze zahraničí dolehla i na přepravní firmy. „Máme asi o deset procent méně jízd do zahraničí. Museli jsme tudíž odstavit několik aut, lidi jsme propouštět nemuseli,“ uvedl jednatel společnosti Polytrans Josef Molík.

Dopady celosvětové ekonomické krize na jihomoravské firmy.

Především pokles stavební výroby, a to i kvůli krizi na hypotečním trhu, očekávají ve firmě H&M, která vyrábí plastová okna. „Domníváme se, že se nás to dotkne někdy v příštím roce. Exportujeme asi dvanáct procent naší produkce, kvůli finanční krizi a následnému poklesu ve stavebnictví, bude zřejmě o něco menší poptávka i po našich výrobcích. Poté, co jsme přežili rapidní posilování koruny, snad přežijeme i toto,“ doufá Kateřina Mahelová.

I jiná velká firma, která má pobočku ve Znojmě a působí na trhu stavebnictví, dopady krize pociťuje. „Obtížné budou příští dva roky, protože současná krize se v koupelnovém vybavení projevuje s určitým zpožděním,“ podotkl marketingový ředitel společnosti Laufen CZ Martin Penc.

Výrobce sanitární keramiky bude částečně omezovat investice do technologie výroby. Prakticky vůbec ozvěny finanční krize nedolehly na vinaře. „Tuzemští výrobci vína prodají drtivou většinu produkce v Česku, snížení poptávky v zahraničí se nás netýká. Problém by mohl nastat, kdyby kvůli menšímu počtu turistů začaly méně vína objednávat hotely,“ řekl Pavel Vajčner, ředitel Znovínu Znojmo, který je největším producentem vína na Znojemsku.

Žádný z velkých zaměstnavatelů se zatím nechystá k propouštění pracovníků. „Nemáme hlášená žádná větší propouštění,“ potvrdila zástupkyně ředitele znojemského úřadu práce Blanka Herkusová.