Peníze, peníze a zase peníze. To je recept prakticky všech kandidátů politických stran ze Znojemska na choroby místních zemědělců.
K tomu ale ještě někteří dodávají: zaveďme povinné podíly českého zboží prodávaného v supermarketech, srovnejme podmínky pro zemědělce v celé Evropské unii nebo třeba vytvořme obdobu Vinařského fondu i pro zelináře.

„Pro vinaře se založení Vinařského fondu stalo postupně velmi silným impulzem k rozvoji, přestože ho někteří zpočátku odmítali. Dnes vinaři prakticky nemají problém s odbytem. Opačně jsou na tom pěstitelé ovoce a zeleniny,“ tvrdí Ladislav Skopal. Dlouholetý poslanec a odborník na zemědělskou problematiku kandiduje mezi jihomoravskými sociálními demokraty jako číslo čtyři.

Zelináři zmizeli

Zelináři skutečně z mapy Znojemska prakticky vymizeli. „Důvodem byly nízké výkupní ceny a levný dovoz ze zahraničí. Řešení vidím jednak v povinně prodávaném podílu českého zboží v supermarketech, ale třeba i v posílení značky kvality Klasa pro české zelináře. Pomoci by mohl třeba fond, který by byl obdobou toho vinařského,“ domnívá se politik Skopal.

V návrat zeleniny na pole na Znojemsku už ale příliš nedoufá ředitelka místní Agrární komory Yvonne Urbanová. „Osobně příliš nevěřím tomu, že by se ještě dala zelenina ve větším množství na Znojemsku pěstovat. Vždyť dnes tu farmáře se zeleninou spočítáte na prstech jedné ruky,“ uvedla Urbanová.

Podle ní je za vším především nerovná agrární politika v jednotlivých zemích Evropské unie. „Pokud by dotace do zemědělství zrušili ve všech státech unie, nebo je srovnali na stejnou úroveň, tak věřím tomu, že by naši zemědělci byli konkurenceschopní. Jinak ne,“ dodala Urbanová.
Podobně vidí problematiku Znojemska i Augustin Forman, čtyřka na jihomoravské kandidátce komunistů.

„Stále platí, že někdo si je v Evropě rovnější. A přestože se zřejmě Znojemsko už nikdy nevrátí na stejné plochy zeleniny jako v minulosti, měli bychom se alespoň u některých komodit pokusit o zvětšení jejich ploch. K tomu ovšem budou potřeba státní dotace, pomoc s odbytem a povinné kvóty nabízeného domácího zboží v supermarketech v Česku. Vždyť i na relativně úspěšném vinařství je vidět, že v supermarketech se stále více prosazují dotovaná vína zahraniční,“ shrnul Forman.

Nejen peníze a nerovný přístup k evropským penězům ale trápí farmáře ze Znojemska. „Problémem odlišným od všech oblastí v tuzemsku je sucho, které už dlouhodobě Znojemsko trápí. Lze to už dokonce dokladovat na ověřitelných měřeních. Chtěl bych tedy usilovat o to, a tato iniciativa už existuje, aby Znojemsko bylo zařazeno mezi suché oblasti a mohlo tak dostávat speciální platby oproti zbytku republiky,“ řekl Jiří Němec, který je pětkou na krajské kandidátce KDU-ČSL.

Sám je přitom zemědělec. „Farmáři v Česku nedostávají doplatky k evropským dotacím, jako je to běžné v jiných státech. Přitom by vláda mohla doplácet až třicet procent dotací, což jsou v rámci celé země zhruba dvě miliardy. To je podobná částka, která má jít na šrotovné, jež já osobně považuji za nesmyslné,“ doplnil Němec.

Sezonní práce

Na krajské kandidátce občanských demokratů je nejvýše postaveným Znojmákem Petr Skyba, odborník na ekonomiku, daně a rozvoj podnikání. „Na zemědělství dopadá řada negativních vlivů. Ať už přírodních, jako třeba letošní kroupy, tak i legislativních. Nelíbí se mi třeba zákoník práce, který neumožňuje snadno najímat sezonní dělníky. Konkrétně toto bych rád změnil,“ uvedl Skyba.

S nerovným postavením mezi jednotlivými státy unie se však bude podle něj potřeba smířit. „Karty jsou už bohužel v tomto směru rozdány. Co naše dřívější vlády vyjednaly, to teď máme,“ dodal Skyba.