Vybraných osmasedmdesát zaměstnanců znojemské pobočky společnosti Laufen se v pondělí dozvědělo, že už pro ně firma nemá práci. Výpovědi dostanou v červenci, závod definitivně opustí na konci měsíce srpna. Z někdejších Keramických závodů, jednoho z posledních fungujících tradičních producentů ve Znojmě, odejde dvaasedmdesát dělníků a šest administrativních pracovníků.

Zda jde o poslední propouštění ve firmě nemůže vedení jednoznačně potvrdit. „Obáváme se, že jsme se ještě úplného dna nedotkli. Zatímco na začátku roku byl propad prodejů okolo dvaceti procent, v květnu to bylo už přes čtyřicet. Znojemský závod je přitom zaměřen spíše na designově náročnější, ale tím i dražší výrobky, po kterých teď ve stavebnictví není taková poptávka. Teď rozhoduje cena,“ shrnul personální ředitel znojemského závodu Miroslav Hambálek.

Zaměstnanci firmy už nyní nepracují ani celých pět dnů v týdnu. „Po nynějším propouštění, tedy v červenci, se ale zbylých sto sedmdesát pracovníků vrátí k úplnému pracovnímu týdnu. Další propouštění si nikdo nepřeje. Uvidíme ale, jak bude situace ve stavebnictví dále pokračovat. Jeho propad je nyní třiatřicet procent,“ doplnil Hambálek.

Definitivní uzavření pivovarů ve Znojmě a v Kutné Hoře už v pondělí oznámila pivovarská skupina Heineken. Vedení společnosti předpokládá, že uzavření pivovarů povede k propuštění celkem pětatřiceti zaměstnanců, z toho osmnácti ve Znojmě a sedmnácti v Kutné Hoře. Pro sedmnáct zaměstnanců znojemského pivovaru našli jejich šéfové uplatnění v pivovaru Starobrno, v distribučním centru v Těšeticích a na dalších externích pozicích.

„Bylo to pro nás velmi složité rozhodnutí, ale z důvodu nákladů, efektivnosti a bezpečnosti není nadále možné zachovat provoz v těchto dvou pivovarech a vyhnout se propouštění. Udělali jsme maximum pro to, abychom našli pro naše zaměstnance z Kutné Hory a Znojma nové zaměstnání,“ řekl generální ředitel Heinekenu v České republice Lieven van der Borght.

„Všem propuštěným zaměstnancům bude nabídnuto profesní poradenství, asistence při hledání nového zaměstnání a další podpora související s ukončením pracovního poměru. S odbory jsme se současně dohodli na plném odstupném,“ sdělil van der Borght.

Heineken Česká republika bude ve výrobě značek Hostan i Dačický. Nyní již bývalé znojemské pivo se bude dále vařit v Brně.

Že by všichni nyní propuštění lidé z pivovaru a keramických závodů našli na Znojemsku snadno práci, je prakticky vyloučené. Na úřadu práce stálo frontu na čtyři sta dvacet volných míst v závěru minulého měsíce šest tisíc sedm set lidí bez práce. Na jedno volné místo tak připadalo šestnáct uchazečů.
Většinou se přitom jednalo o sezonní práce. „V nabídce máme volná místa ve službách jako číšník, pomocný kuchař, servírka, barman, kadeřnice či masér. Nabídka je i ve stavebnictví, například obkladač, elektromontér, instalatér a podobně.Často jde o sezonní práce,“ potvrdil ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf.

Pivovar Hostan je tak další z tradičních znojemských firem, které ve městě končí.

V roce 2007 se se Znojmem rozloučila, po sto třiceti letech, i výroba octa. Octárna Znojmo doplatila na drahý provoz a zastaralou technologii výroby.

Někdejší vlajková loď zpracovatelské průmyslu na Znojemsku kapitulovala ještě dříve. Konzervárna Fruta, bývalá Znojmia, zastavila výrobu na podzim roku 2002. O práci tehdy přišlo přes sto dvacet zaměstnanců. Demolice rozlehlého areálu nedaleko centra města skončila v závěru roku 2007, od té doby hledá své nové využití.

Ještě před tím zavřely své brány i velké firmy jako výrobce obuvi Gala či mlékárenský Lacrum.

Na obzoru přitom není žádný nový velký zaměstnavatel, který by na Znojemsku nabídl větší počet pracovních míst.