Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Újezdu vyroste spalovna zvířat. Místní se obávají zápachu

Újezd - Krematorium pro uhynulá zvířata plánuje zemědělská společnost v Újezdu na severu Znojemska. Místní se obávají zápachu, jinde v zemi však provoz funguje bez potíží.

2.4.2012 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Nové zpopelňovací zařízení uhynulých prasat z chovu v rámci provozovaného areálu živočišné výroby plánuje u Újezdu na Znojemsku vybudovat soukromá společnost Jave Pork. Investor, jehož vlastníkem je Babišův Agrofert, plánuje, že by ročně mohla spálit až třicet tun živočišných produktů.

„Areál, kde by mělo zařízení vzniknout, je zaměřený na chov prasnic a odchov selat s celkovou projektovanou kapacitou až čtyři sta padesát kusů prasnic, osm set třicet kusů prasniček a sedm set kusů selat. V novém přístavku bude instalováno zařízení typu Volkan s maximální kapacitou sto osmdesát tun živočišných produktů za rok,“ informuje v dokumentu v rámci posuzování vlivu stavby na životní prostředí krajský úřad.

Vzniklý popel, který má tvořit tři až pět procent z vložených živočišných produktů, plánují zemědělci odvážet na složiště tříděného odpadu, případně po schválení příslušnými úřady a certifikaci jej bude možné použít jako hnojivo. „Podle stavebního úřadu městyse Višňové záměr stavby kafilérie není v rozporu se záměry územního plánování a schváleným územním plánem pro obec Újezd,“ informují krajští úředníci. Dodávají zároveň, že stavba nebude mít negativní vliv na životní prostředí.

Určitou nejistotu, jak nakonec celý projekt dopadne, naznačil starosta Újezdu Josef Kazdera. „Investor se sice podrobil našim připomínkám k tomu, kde by mělo zařízení být, ale bohužel, jsou tu stále dozvuky předchozího majitele jevišovického Agrodružstva a jeho nechvalně proslulé bioplynky ve Velkém Karlově,“ naznačil Kazdera.

Ani místní nejsou příliš klidní. „O tomto záměru moc nevím. Ale lidi s tím určitě souhlasit nebudou. Už teď tady máme silný zápach, když zemědělci hnojí pole. Takže obavy určitě budou a lidem se to určitě líbit nebude,“ reagovala Eva Kozdasová, která v Újezdu provozuje hospodu.

Uklidnit obyvatele Újezdu naopak mohou zkušenosti lidí z Libichovic na pradubicku. Tam obdobná spalovna již dva roky funguje. „Také jsme měli strach, že zde bude typický zápach jako z kafilerky. Naše obavy se ale nenaplnily. O tom provozu vůbec nevíme,“ řekl předseda osadního výboru městské části Libichovice Jiří Coufal.

Dodal, že nejbližší obydlené místo je vzdušnou čarou vzdáleno asi kilometr a půl. „Navíc tam opravdu likvidují jen uhynulá zvířata z vlastního chovu. Nedělají to tedy pro byznys,“ ujistil Coufal.

Běžný způsob zákonné likvidace mrtvých zvířat objasňuje zpracovatel záměru stavby Jan Šafařík. „U živočišné výroby dochází běžně k úhynu určitého procenta chovaných zvířat. Ty je třeba dle zákonných norem odstranit. Navrhované zařízení řeší problém odstranění zvířat přímo na farmách bez nutnosti transportu na jiné místo. Posuzovaný záměr bude sloužit ke zpopelňování uhynulých kusů prasat výhradně z chovu v rámci provozovaného areálu,“ sdělil Šafařík.

Kafilerie v Újezdu by měla začít fungovat již v prosinci.

Autor: Dalibor Krutiš

2.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Ilustrační foto.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení