Další díly seriálu Podnikání na Znojemsku naleznete

ZDE

Romana Kaňkovského, kdysi známého manažera extraligových znojemských hokejistů, byste dnes na zimním stadionu hledali marně. Své aktivity přenesl do firmy, která se zabývá výrobou sportovních dresů. S jedním společníkem a pěti zaměstnanci dělají sportovní funkční oděvy třeba pro cyklisty, hokejisty či fotbalisty.

Ve firmě Aper, sídlící ve Znojmě na Dobšické ulici, oblečou do sportovního jak jednotlivce, tak celé kolektivy. Spolumajitelem společnosti je kromě Kaňkovského ještě Antonín Míček.

Navázali tak na práci firmy Excalibur, která po necelých deseti letech působení na trhu ukončila výrobu dresů v roce 2006. A právě Míček v této firmě pracoval a do Aperu přinesl „know how.“

„Jsme výrobci veškerých sportovních dresů. Oblékáme hokejisty, volejbalisty a cyklisty. Šijeme také funkční prádlo pro sportovce a pracovní oděvy pro firmy,“ přibližuje sortiment majitel firmy Roman Kaňkovský.

„Firmu jsme začali budovat na podzim 2008. Měli jsme vstupní kapitál a stroje jsme pořídili na leasing. Bylo to období, kdy se začalo ve světě i u nás mluvit o ekonomické krizi. Bylo to těžké rozhodování a nelehké začátky. Řada podniků odstoupila od objednaných zakázek. Naše práce je těsně svázaná s ekonomikou jednotlivých firem v regionu. Důležité podniky sponzorují sportovní oddíly. Sponzorský dar u nás sportovci vymění za nový dres,“ vysvětluje Kaňkovský.

V začátcích firmy pomohli objednávky cyklistických dresů. „Zejména byl skvělý cyklista Jirka Mikulášek. Na něm jsme doslova testovali materiál i střihy. Vždy nám ochotně poradil, co je pohodlné a co naopak nevyhovující. Dnes si již troufám tvrdit, že naše cyklistické dresy jsou vypracovány do naprosté dokonalosti,“ vzpomíná a hodnotí Míček.

Zákazníky firmy jsou převážně sportovci a firmy z regionu. Jistě významná celostátní zakázka byly dresy pro hokejovou extraligu a prvoligový fotbal.
„Navazujeme spolupráci se Znovínem Znojmo ohledně dresů pro jarní cyklistickou sezonu. Také dodáváme naše výrobky významným znojemským firmám. Jistou pikantností může být objednávka vodáckého oddílu na pánské retro plavky zvané hrošík. Také cestovatelé kdesi v amazonském pralese běhají v tričkách s námi vyhotoveným potiskem,“ vyjmenovává zajímavé zákazníky Kaňkovský.

Samotný technologický proces výroby dresu je poměrně složitý. Na počátku je vždy grafický návrh. „ Buď si zákazník vybere z naší nabídky a nebo přinese svůj návrh. Vždy se snažíme vyhovět i neobvyklým přáním a nápadům. Každá zakázka je pro nás jedinečná a zákazník skutečně důležitý. Grafický návrh se přenese do tiskárny na zvláštní papír, z kterého se zhotoví střih. Ten se přetiskne na látku a ve speciálním lisu se grafika z papíru na látku přenese, dá se říci, že se zapéká. Pak se již jednotlivé kousky sešijí a dle přání zákazníků doplní strojovým vyšíváním,“ vysvětluje majitel firmy Kaňkovský.

Podnikání firmy nastartovaly objednávky na cyklistické dresy. „Dříve byly cyklisté v dresu zdrojem posměchu, kdo měl dres, byl divný. Dnes je to skoro naopak. Spousta firem využívá právě cyklistických dresů pro umístění loga a reklamy,“ objasnil Míček.

Ve Znojmě firma nemá konkurenci. „I když ve věku internetu vzdálenost nic neznamená a konkurence nespí, byť je nejbližší v Brně. Spousta zákazníků je ráda, že si u nás může prohlédnou a osahat materiál. Ten bereme výhradně od českých výrobců. Nyní máme zakázek dostatek a pokud se nám bude takto dařit do budoucna, budu spokojený,“ uzavírá Kaňkovský.