„Ve Znojemské vinařské podoblasti odhaduji oproti loňsku propad o padesát procent sklizených hroznů, u červených odrůd bude dokonce jen třetina. Vloni ale byla sklizeň o čtvrtinu nad průměrem. Letos tedy musíme počítat zhruba se čtvrtinovým propadem ve srovnání s průměrným rokem,“ uvedl Pavel Vajčner, ředitel společnosti Znovín Znojmo, která je největším výkupcem hroznů na Znojemsku.

Slabý Sauvignon

„V posledních dnech jsme objeli naše hlavní dodavatele. Totálně sprchlé a tedy jen s malou sklizní bude Svatovavřinecké a Rulandské bílé, šedé i modré. Tyto čtyři odrůdy skoro nebudou. Veltlín bude mít průměrnou úrodu, velmi slabá bude sklizeň u Tramínu a Sauvignonu. To je pro Znojemsko velká škoda, tato vína jsou pro naši oblast typická. Naopak dobrá sklizeň by měla být u odrůd Müller Thurgau, Pálava a u ryzlinků,“ upřesnil ředitel Znovínu Vajčner.

Vinaři svalují malou úrodu především na první polovinu roku. Vinná réva měla už od počátku menší násadu, a pak řada odrůd kvetla v době dešťů. A do toho navíc přišly v jižních oblastech Znojemska kroupy. Z loňska máme ohromné zásoby jakostních červených vín, která tady letos moc nebudou. Ta díky tomu doprodáme. Pokud budeme vykupovat červené hrozny, tak pak pouze s vysokou cukernatostí na přívlastková vína. Letošní rok tedy nebude špatný pro producenty vín, horší to budou mít pěstitelé,“ dodal Vajčner.

S malou sklizní především u odrůd Tramín a Chardonnay se bude muset spokojit i největší pěstitel vinné révy na Znojemsku – Vinné sklepy Lechovice. „Tyto dvě odrůdy sprchly nejvíce. Celkově počítáme s poklesem objemu sklizených hroznů oproti loňsku někde kolem třetiny. Loňský rok byl ale zase naopak nadprůměrný,“ uvedl jednatel Vinných sklepů Lechovice Ivan Kalaš.

S poklesem sklizně zhruba o třetinu počítá i sklepmistr Modrého sklepa Nový Šaldorf Antonín Koníček.

„Násada hroznů byla nižší než vloni, navíc jsme ještě část sami ostříhali. To kvůli tomu, abychom dosáhli vyšší kvality hroznů pro přívlastková vína. Na trhu je přebytek jakostních vín, proto budeme produkovat především přívlastková vína,“ řekl Koníček.

Hrozny na zem

Asi s pětinovým poklesem úrody počítá i pěstitel Josef Sedlák. „Mám jen čtyři odrůdy. U Zwiegeltrebe jsme dokonce prostříhávali hrozny na zem, tam bylo nasazeno hodně. U ostatních odrůd se to liší keř od keře. Některé mají nasazeno pěkně, na jiných není skoro nic. Celkově odhaduji, že úroda bude asi o dvacet procent nižší, než vloni,“ sdělil Sedlák.