Loterii s počasím o kvalitu úrody hrají vinaři na Znojemsku. Deště hroznům v posledních dnech ubraly cenné stupně cukernatosti, vše má napravit babí léto. Kvůli mokru by ale mohly začít hrozny praskat a hnít.

„Víno na Moravě dělá až babí léto. Proto ještě nesbíráme. Když mají hrozny sedmnáct stupňů cukernatosti, nezajímají nás. Potřebujeme je dostat hodně přes dvacet. Abychom vína mohli dobře prodávat, potřebujeme mít sauvignon ve výběru z hroznů a chardonnay alespoň v pozdním sběru,“ uvedl Jiří Marek z vinařství v Olbramovicích.

První hrozny z vinic seberou do konce týdne dělníci pro vinařství Líbal v Horních Dunajovicích. „Úroda je pěkná, jen cukr je nízký kvůli špatnému počasí v posledních dvou týdnech. Proto zatím čekáme. Do konce týdne asi začneme sbírat aurelius a po neděli müllerku,“ řekl vinař Josef Líbal, který také doufá, že kvalitě hroznů ještě pomůže babí léto.

„Doufám, že se počasí umoudří. Čekám na kvalitnější hrozny, proto jsem ještě se zpracováváním letošní úrody nezačal. Sklizeň je letos celkově zpožděná,“ uvedl Jaroslav Tichý z vinných sklepů v Rybníkách na Moravskokrumlovsku.

Dozrají později

Vedle problémů s cukernatostí totiž některé odrůdy dozrávají letos celkově později. „Byl jsem se podívat na vinici dodavatele hroznů a například iršaj, který se loni sklízel už počátkem září, letos ještě není zcela dozrálý,“ dodal Tichý. Podobně hodnotí situaci František Popp, jednatel společnosti Eko Hnízdo. „Také čekáme na lepší počasí. Kdo sklízí hrozny se sedmnácti stupni cukernatosti, musí doslazovat a to je špatné. Cukernatost klesla vlivem dešťů. Snad teď meteorologům vyjdou předpovědi a oteplí se,“ řekl Popp.

První týden sklizně hroznů má za sebou jedna z největších vinařských firem v regionu, Vinné sklepy Lechovice. „Hrozny sbíráme od minulého čtvrtka, teď samozřejmě kvůli dešti stojíme. Zatím se vydařily i první přívlastky u sauvignonu, veltlínského červeného ranného a rulandského šedého,“ uvedl vedoucí lechovických vinic Roman Staněk.

Další hrozny pro přívlastková vína by vinohradníci rádi sklidili i v příštích dnech. Plány jim ovšem komplikují právě neustálé deště a podmáčená půda ve vinohradech. „Od neděle do úterý spadlo minulý týden čtyřicet milimetrů srážek, to je v tomto období už docela dost a nic dobrého to nepřineslo. Uvidíme, co to s hrozny udělá. Odrůdy, které chceme nechat dozrávat déle, máme ale dobře ošetřené,“ dodal Staněk.

Menší i větší vinaři se na Znojemsku shodují, že sběr hroznů potrvá nejspíš měsíc, na větších vinohradech i o dva týdny déle. Do všech termínů bude ovšem hodně mluvit počasí.