Spíš paběrkování než sklizeň letos připravilo počasí ovocnářům ve Slupi. Pětačtyřicet hektarů sadů zasáhlo na samém počátku léta krupobití.

„Vzaly za své třešně meruňky, švestky, hrušky. Přišli jsme o zhruba devadesát procent úrody. Něco ještě sklízíme, ale to půjde do zpracování a situaci to už příliš nezmění,“ řekl jednatel poškozené firmy Martin Ferance.

Ztráty, které podnik utrpěl, zatím nemá přesně spočítané. „Budou se ale pohybovat v milionech korun, odhaduji do deseti milionů. Máme poměrně mladé porosty, některé přicházejí právě do plodnosti. Dosud jsme do nich jen investovali a když z nich měl být výnos, přišly kroupy,“ dodal jednatel.

Pro zajištění chodu bude muset firma získat další peníze. „Pokračovat rozhodně musíme, kdybychom práci přerušili, zhoršíme si situaci pro příští rok. Právě tak teprve napřesrok uvidíme, zda kroupy způsobily trvalejší škody,“ podotkl Feranec.

Ovocnáři v největší regionální sadařské firmě v Těšeticích jsou spokojenější.

„Meruňky trvale sklízíme, je jich sice o třetinu méně proti normálu, ale dobře se prodávají, proto jsme průměrně spokojeni,“ řekl šéf sadů Ivo Pokorný.

Višně – zklamání

Průměrnou úrodu podle něj slibují i broskve a jablka. Zklamáním jsou pro sadaře letos višně, ovšem hlavně pokud jde o výkupní ceny.

„Ze sta tun sklidíme asi sedmdesát a stejně se nám to vinou nízké výkupní ceny ani nevyplatí,“ podotkl Pokorný.

Slibně vypadají i těšetické vinice. „Zdravotní stav je výborný, úroda vypadá nadějně, očekáváme i vysokou kvalitu,“ hodnotil Pokorný.

Velmi dobře se letošní ročník zatím rýsuje i lechovickým vinařům. I nad jejich vinicemi se přehnaly kroupy, mnoho škody ovšem nenadělaly.

„Kroupy přišly dvakrát, nic vážného to zatím nebylo, ovšem hrozba ještě pořád trvá. Na rozdíl od Břeclavska či Mikulovska nemáme ani problémy s houbovými chorobami,“ sdělil správce lechovických vinohradů Roman Staněk.

„Teď záleží na tom, jaké bude počasí, až začnou hrozny v první a druhé dekádě srpna nazrávat. Dosud nám deště vyhovovaly, díky nim hrozny pěkně narostly, teď bychom docela uvítali slunečné počasí,“ dodal správce.

Slibné vinice

Vinice zatím vypadají velmi nadějně, rozhodující pro úrodu a kvalitu bude ovšem až konec léta a první týdny podzimu. „Říká se, že září víno vaří. Proto je zatím na všechny odhady velmi brzy. Těšit nás může, že réva nebude zaschlá jako loni nebo před čtyřmi či pěti lety. Pokud ale bude září příliš deštivé, mohou hrozny ještě hodně hnít,“ upozornil Staněk.