Druhý největší tuzemský zpracovatelský podnik v zemi tedy sterilované okurky ve Znojmě vyrábět nebude.

„V dnešní době se hodně věcí změnilo. Průmysl pokulhává a výhled je velmi tristní. Za současného stavu tedy výrobu sterilovaných okurek ve Znojmě nerozjedu," řekl exkluzivně Znojemskému deníku Rovnost Tomáš.

Dodal, že současné vedení Znojma jej v posledních dvou letech vůbec neoslovilo. „Ve Znojmě se na radnici všechno změnilo a asi jsou tam jiné priority," myslí si Tomáš.

Vhodné prostory

Podle vedení Znojma podnikatel Tomáš několikrát navštívil Znojmo v roce 2011. „Přijel s cílem posunout se v myšlence znovuobnovení výroby okurek ve Znojmě dále. Začali jsme vytipováním vhodných lokalit a společně jsme se snažili pro novou okurkárnu najít vhodné prostory," reagovala mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková. Potvrdila zároveň, že společný projekt zatím konkrétní obrysy nemá.

Podnikatel přitom ví, že Znojmo nabízí například bývalá jatka, kde by mohl vzniknout nějaký výrobní závod. „O objektu jatek vím, ale nepřemýšlel jsem o tom, že bych přímo tam výrobu mohl rozběhnout. Přiznávám však, že myšlenka na obnovení výroby tradiční sterilované okurky ve Znojmě není zcela mrtvá," naznačuje jednatel společnosti PT Servis Tomáš.

Před posledními komunálními volbami v říjnu roku 2010 představili podnikatele Tomáše jako možného výrobce a budoucího zaměstnavatele až stovky lidí v regionu, trpícím dlouhodobě vysokou nezaměstnaností, představitelé sociální demokracie. Na tiskové konferenci vytáhl tento předvolební trumf tehdejší okresní lídr ČSSD Zbyšek Kaššai společně s poslancem Ladislavem Skopalem.

Lákavé téma

Podle znojemského politologa Jaromíra Příkazského tedy před posledními komunálními volbami znojemská ČSSD jen šikovně využila lákavého tématu.

„Vybrali ho opravdu dobře. Zaniklá výroba kdysi slavných znojemských nakládaných okurek je tažné téma a díky jeho prezentaci ve vhodný čas před volbami tak sociální demokraté mohli oslovit například část starších voličů. Právě ti zašlou slávu okurek dobře pamatují," shrnul otázku předvolebního taháku politolog.

Představitelé znojemské radnice vzkazují, že myšlenku na oživení výroby okurek rozhodně neopouští. „To určitě ne. V rámci projektu Kolumbus se město snaží být atraktivním partnerem pro všechny úspěšné firmy, konzervárenské nevyjímaje," dodala Pastrňáková.