„Majitelé pozemků souhlasí s jejich odprodejem či směnou. Podařilo se nám dotáhnout do zdárného konce jednání se všemi jednapadesáti zahrádkáři. Proto úterní zastupitelstvo mohlo schválit prvních dvacet smluv o koupi a převodu pozemků,“ informovala mluvčí města Denisa Šipošová.

Jednání s vlastníky trvala tři roky a ne vždy byla jednoduchá. „Většina občanů pochopila, že mohou pomoci stovkám dalších Znojmáků. Některá jednání byla skutečně složitější. S každým jsme ale jednali osobně a snažili se najít společně řešení,“ potvrdil místostarosta Jan Blažíček.

Na výkup pozemků vyčlenilo město z rozpočtu dva miliony korun. „Tolik by ani výkupy nakonec nemusely stát, protože v lokalitě je řada vlastníků, kteří provádějí směnu pozemků, protože mají přeploceno ale i těch, kteří pozemky darovali,“ řekl místostarosta.

Radnice přitom funguje pouze v roli zprostředkovatele. „Obec je povinna připravit území, zajistit výkupy pozemků, zadat a zaplatit projekty a vyřídit územní rozhodnutí. Příjemcem dotace a investorem pak Povodí Moravy,“ nastínila mluvčí.
Výkupy by mohly skončit přibližně v době zasedání jednoho z prvních nově zvolených zastupitelstev.