Ostře sledované výběrové řízení téměř půlmiliardového tendru na opravu znojemské úpravny vody zná svého vítěze. Je jím sdružení firem, které vede brněnská společnost IMOS. O té se přitom už dlouho spekulovalo jako o pravděpodobném vítězi soutěže. Nezvyklý postup svazku obcí Vodovody a kanalizace Znojmo (VAK) při vyhlašování výběrového řízení vyvolal pochybnosti, zda nebyla zakázka od začátku ušitá na míru této firmě.

„Zdá se mi minimálně zvláštní, že tak vekou zakázku získá firma, o které se už půl roku dopředu mluví jako o vítězi. Podle mých informací měl svazek nabídku, která byla o osmdesát milionů levnější než nabídka firmy IMOS. Co se s ní stalo, ale nevím," kroutil hlavou jevišovický starosta Pavel Málek, který kvůli nespokojenosti s řízením opustil předsednictvo VAKu už na začátku roku. „Tato soutěž se mi rozhodně nezdá dostatečně transparentní a nechci s ní být spojován," zdůvodnil svou rezignaci Málek.

Podle předsednictva svazku je však soutěž zcela v mezích zákona. „Zakázka rozhodně splňovala podmínky otevřeného výběrového řízení. Snažili jsme se získat toho nejlepšího partnera, který zvládne celou výstavbu i za zachování provozu úpravny," vysvětlil předseda VAKu a zároveň znojemský starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Uvedl také, že nejdůležitějším kritériem výběru byla nabízená cena. Poněkud jiného názoru je však ředitel divize jedné z neúspěšných firem.

„Jsem si jistý, že naše cena byla výrazně nejnižší ze všech nabídek. Přesto nás ale svazek ze soutěže vyloučil. S výsledkem výběrového řízení se proto neztotožňujeme a vzneseme proti němu námitku. Pokud nám zadavatel nevyhoví, odvoláme se na antimonopolní úřad," upozornil za firmu OHL Tomáš Nosek.

Vítězný IMOS si za opravu úpravny naúčtuje kolem čtyři sta osmdesáti milionů korun. Podle Gabrhela je tato nabídka o deset milionů nižší než stanovená horní hranice nákladů. Bližší podrobnosti o výběrovém řízení i jeho účastnících však odmítl sdělit.

„Neúspěšné firmy mají nyní patnáctidenní lhůtu, ve které se mohou proti rozhodnutí odvolat. Nechceme ale zavdávat příčinu ke stížnostem, proto se zveřejněním podrobností ještě počkáme. Po uplynutí této lhůty uveřejníme všechny potřebné informace," slíbil Gabrhel.

Obří tendr přitom budí pozornost od samého počátku. Pochybnosti rozvířil mimo jiné anonymní dopis, který Znojemský deník dostal už v srpnu loňského roku. V něm pisatel označil jako budoucí vítěznou firmu právě IMOS.

Velký údiv pak v lednu vyvolalo zrušení platnosti výsledků prvního kola soutěže, ve kterém zmíněná brněnská firma neuspěla. Starosta Gabrhel tento netradiční postup zdůvodnil tím, že se obává stížností společností, které do dalšího kola řízení nepostoupily.

V poslední březnový den pak svazek těsně před platností nového zákona o veřejných zakázkách vyhlásil řízení nové, tentokrát ale s přísnějšími podmínkami. Mezi ně patřil mimo jiné půlmiliardový obrat za sledovaná období a různé certifikace.

Po zpřísnění limitů se tak do soutěže místo původních dvaadvaceti firem přihlásilo jen pět uchazečů. Jejich jména předsednictvo doposud odmítlo zveřejnit. Soutěž už nicméně zkoumá antimonopolní úřad. „Pevně věřím, že úřad potvrdí transparentnost řízení i zadávacích podmínek," nechal se slyšet Gabrhel.

Na opravách má firma IMOS pracovat téměř dva roky. Nová úpravna by poté měla produkovat tvrdší vodu s menším obsahem chloru, a to s úsporami energií.

IMOS přitom už nyní patří mezi dodavatele největších současných zakázek na Znojemsku. Zodpovídá mimo jiné za stavbu domova důchodců ve Znojmě. Jeho práce na znojemské nemocnici však nedávno pozastavil antimonopolní úřad, který začal prověřovat zadávací podmínky řízení.

PETRA SVITAVSKÁ