Zemědělské Znojemsko je ve střehu. Přestože loňský rok pěstitelům ovoce, zeleniny a obilovin vcelku přál, letošní začátek osevních prací doprovázejí obavy z levných dovozů a tlaku obchodních řetězců na snižování cen plodin.

Zeleninu na pětašedesáti hektarech pěstuje už řadu let soukromý zemědělec Rudolf Míča z Božic.

„Ročně zasadím až dva miliony sazenic papriky, květáku a zelí. Teď už máme v zemi asi třetinu tohoto množství. Obávám se ale konkurence, především levných dovozů z Polska,“ povzdechl si Míča.

Stejnou skladbu komodit jako vloni zasadí na pětatřiceti hektarech polí i farmář František Hartman z Hrádku. „Jsme zaměřeni na pěstování papriky, květáku a zelí. Poslední tři roky hodnotím jako relativně úspěšné, ale očekávám tlak na ceny ze strany našich odběratelů,“ uvedl soukromý zemědělec, podle kterého pěstitelů zeleniny obecně ubývá.

Dlouhodobý trend se zřejmě výrazněji nezmění ani letos. „Ke změnám ve struktuře rostlinné výroby nedojde. Kukuřice, slunečnice i cukrovka zůstávají na stejných plochách. Největší zemědělskou plochu už tradičně zaujímají obiloviny - hlavně ozimá pšenice a ječmen jarní. Okrajově se na Znojemsku pěstuje i zelenina a rané brambory,“ shrnula ředitelka znojemské Agrární komory Yvonne Urbanová.

Rekordní výnos zaznamenali vloni pěstitelé cukrovky. „Výhledově by měla být cukrovka zajímavou plodinou. Celkově ale můžeme loňský rok v zemědělství hodnotit jako spíše průměrný. Zemědělce ničí především nízké ceny dováženého zboží,“ dodala Urbanová.

Na lepší časy se možná na Znojemsku blýská zdejší tradiční plodině – okurce nakladačce. Jeden z jejích posledních, a současně největších pěstitelů na Znojemsku, firma Juriga z Troskotovic, totiž po loňské sklizni rozšiřuje plochy pro její pěstování.

„Letos zasázíme okurky na ploše dvaceti hektarů. Je to o polovinu více než vloni, protože byl obrovský zájem. Nemohli jsme všechny objednávky ani pokrýt,“ popsala spolumajitelka soukromé firmy Taťána Jurigová.

Letošní jaro s dostatkem vláhy zatím zemědělským pracím přeje.

„Od roku 1996 nenapršelo na jaře tolik jako letos,“ pochvaloval si třeba jednatel společnosti Zeko Dyjákovice Karel Čech.

Jarní ječmen, cukrovku, slunečnici a kukuřici zasejí na tradičně plánovanou výměru i družstevníci ve Vrbovci.

Struktura plodin se nezměnila ani v Agroservisu Višňové. „Jaro nastupovalo pozvolněji. Dokončili jsme první setí ječmene jarního a hrachu. Na řadu přijdou kukuřice a soja. Polovina našich ploch tvoří ozimy, které jsou v dobrém stavu,“ uvedl hlavní agronom Miroslav Kuchařík.