Desetinu všech polí s obilím zatím sklidili zemědělci na Znojemsku. Do polí už vjely kombajny i v západní části regionu, kde zpravidla žně začínají později. Výnosy a kvalita pšenice a ječmene vypadá zatím slibně, práce poněkud komplikují deště.

„Jsme zhruba v polovině. Kvalita obilí je docela dobrá. Výnosy jsou sice výrazně lepší než loni, ale pořád to není žádná sláva. Je to dáno jak půdou, tak zejména nedostatkem srážek. Mnoho toho spadne v okolí, ale k nám deště dorazí jen málokdy,“ řekl František Kaňa, jednatel zemědělské firmy v Šanově.

I tam ovšem o minulém víkendu žně přibrzdily deště. „Mám z toho trochu rozporuplné pocity. Sice nám do žní prší, ale na druhé straně to prospěje pozdějším plodinám. Kukuřice a slunečnice už vodu velice potřebovaly,“ podotkl Kaňa. Právě vinou sucha loni šanovská společnost zaznamenala velmi nízké výnosy. Ječmenů sklidili třináct metráků z hektaru, pšenice o deset víc. „Letos jsme na tom lépe, i když ne tak dobře jako zemědělci v okolí. Ječmene sklízíme tři tuny z hektaru, pšenice o tunu více,“ dodal Kaňa.

Dřív než jindy začaly žně i pro zemědělce z blížkovického Agrodružstva. Zatím stihli sklidit necelých sto dvacet hektarů ozimů, hrách a začínají žnout pšenici.

„Jindy začínáme, až když je pod Znojmem skoro hotovo. Už tři roky po sobě nás dost trápí sucho, i když letos budou asi výsledky lepší než loni,“ řekl předseda družstva Rudolf Petříček. Letos se sucho nejvíc podepsalo na hrachu.

„Zaschl, ani pořádně neodkvetl. Sklidili jsme sotva třicet metráků po hektaru. Ječmen dopadl lépe, výnos dosáhl šestapadesáti metráků. U pšenice jsme teprve na začátku, “ dodal Petříček.

Třebaže čtyřicet až padesát milimetrů srážek, které na Blížkovicko napadaly z neděle na pondělí polní práce zbrzdily, zemědělcům přišly i vhod. „Kukuřice už byla v kritickém stavu, vláhu rozhodně potřebovala, teď by měly být zachráněné, ale i tady je na odhady příliš brzy,“ podotkl předseda.
Celkem zatím zemědělci na Znojemsku sklidili zhruba dvanáct procent polí s obilím.

„Téměř před dokončením je sklizeň ozimého ječmene, kde zbývá asi deset procent ploch. Řepka je sklizená ze třetiny. Pšenici teprve začínáme, pokosených je asi pět hektarů,“ vypočítala ředitelka znojemské agrární komory Yvonne Urbanová.

Výnos ozimých ječmenů je kolem čtyř tun z hektaru, u jarních ječmenů o osm metráků víc. Z prvních třinácti stovek hektarů pšenice zatím zemědělci v průměru odvezli pět tun po hektaru.