Při hledání dodavatele na akce Znojemského historického vinobraní jste nepostupovali podle zákona. Takový je vzkaz antimonopolního úřadu Znojemské Besedě. Za údajné porušení zákona, na které úřad upozornila soukromá osoba, vyměřili úředníci Besedě pokutu padesát tisíc korun.

Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se nelíbí způsob zadávání zakázek jednotlivým dodavatelům programu vinobraní. „Znojemská Beseda nezadala veřejnou zakázku na zajištění akce Znojemské historické vinobraní v zadávacím řízení a výběr dodavatele realizovala mimo režim zákona formou veřejné zakázky malého rozsahu. a to přesto, že celková cena na zabezpečení uvedeného kulturního programu byla vyšší než dva miliony korun,“ informoval předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Podle úřadu měla být zakázka zadána jinak. „Šlo o podlimitní zakázku, takže zadavatel mohl obdržet i další nabídky, které mohly být i výhodnější, než ta, která byla nakonec vybraná,“ doplnil Rafaj.

Úřad nesouhlasil s tvrzením zadavatele, že se jednalo o tři samostatné zakázky malého rozsahu s naprosto odlišným předmětem plnění.

„Zajištění jednotlivých částí kulturního programu znojemského vinobraní mělo totiž přímou časovou, věcnou a místní souvislost,“ doplnil Rafaj. Dodal, že úřad se případem začal zabývat na základě podnětu fyzické osoby.

Znojemská Beseda se pokutě brání. „Beseda podala proti rozhodnutí úřadu rozklad. Historický průvod a scéna, historická tržiště a rytířské turnaje, jsou tři specifické oblasti, z nichž každá předpokládá zcela jiný typ dovednosti a kde jedna nepodmiňuje druhou,“ sdělila mluvčí města Denisa Šipošová.

Podle vedení města jsou rytířské turnaje zakázkou například pro specializovanou společnost, kterou využívají třeba filmaři při natáčení historických scén.
„Pořádání historických tržišť je hlavně o manažerských schopnostech. Historický průvod a scéna pak vyžaduje určité herecké nadání,“ řekla mluvčí.

Scelení všech tří do jedné veřejné zakázky znamená podle vedení znojemské radnice uměle scelit několik různých předmětů činnosti dohromady. „Zadání tří výběrových řízení navíc umožňuje přihlásit se většímu množství menších dodavatelů, kteří se zaměřují na nějakou specifickou činnost, v případě větších společností mohou tyto podat nabídky na více zakázek,“ nastínila Šipošová.

Také v minulých letech se ve Znojmě vždy vypisovala tři výběrová řízení zvlášť. „Zadání zakázek bylo veřejné, transparentní a rovné. Každý se s ním mohl seznámit. Ať už na internetových stránkách nebo na úřední desce. A každý se mohl do výběrových řízení přihlásit,“ zakončila mluvčí znojemské radnice.

Zda město nakonec pokutu zaplatí, zatím není jasné. Rozhodnutí úřadu je nepravomocné, zadavatel proti němu podal rozklad.