Degustační komise se nad víny ze znojemské vinařské podoblasti sejde ve středu v Louckém klášteře.
„Již brzy se tak vinaři i veřejnost dozví, kdo se stane Šampionem znojemské podoblasti a kdo získá za prvotřídní kvalitu představených vín tituly vítězů kategorií, nejlepší kolekce a bronzové, stříbrné a zlaté medaile. Toto už páté podoblastní hodnocení Národní soutěže vín, nejvyšší soutěže vín v České republice, završí nominační kola soutěže a posune ji do celostátní fáze,“ popsal mluvčí soutěže Daniel Kříž.

Z přihlášených vín s původem hroznů ve znojemské vinařské podoblasti postoupí sto šedesát nejlepších do prvního celostátního kola a bude mít příležitost utkat se s konkurencí o titul absolutního Šampiona či o prestižní účast v Salonu vín České republiky, tedy v kolekci sta nejlépe hodnocených vín Národní soutěže vín pro daný rok.

„Nejrůznějších soutěží a hodnocení se během roku odehraje celá řada, ne vždy však mají jejich výsledky vypovídací hodnotu. Jsem proto rád, že se nám podařilo zrealizovat tento unikání systém Národní soutěže vín, který odborně hodnotí vína vinařů ze všech vinařských podoblastí. Nejpozitivnější na Národní soutěži vín je fakt, že se na jejím formátu shodli samotní vinaři, Svaz vinařů i Vinařský fond a velmi dobře ji přijímá také laická i odborná veřejnost,“ řekl k dosavadnímu průběhu Národní soutěže vín její hlavní garant Martin Půček ze Svazu vinařů České republiky.

Stejně jako v předešlých nominačních kolech bude mít veřejnost i na Znojemsku příležitost ochutnat soutěžní vína na následné výstavě. Ta se uskuteční společně s vyhlášením výsledků a předáním cen v sobotu patnáctého října v prostorách Hotelu Lahofer v ulici Veselá 13 ve Znojmě v době od jedné hodiny odpoledne do devíti večer.

Národní soutěž vín už zná své vítěze ve velkopavlovické vinařské podoblasti, kde získal titul Šampiona Tramín červený, pozdní sběr 2010, Vinařství Petr Skoupil. Ve vinařské oblasti Čechy si titul Šampion odnesl Tramín červený, pozdní sběr 2009 z Žernoseckého vinařství, v mikulovské podoblasti kraloval Ryzlink vlašský – Nature 2010 z Vinařství Šebesta a ve slovácké podoblasti, kde zvítězilo Rulandské modré, výběr z hroznů 2009 Milana Sůkala.

Znojemská vinařská podoblast vděčí za svá chuťově plná a svěží aromatická bílá vína ideálním přírodním a klimatickým podmínkám. Studené větry z nedaleké vrchoviny spolu s termoregulačním vlivem řek dávají znojemským vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny sice zrají pomaleji, ale zato si uchovávají aromatické látky a dosahují vysoké jakosti. Nejlepších výsledků zde vinaři tradičně dosahují s Veltlínským zeleným, Ryzlinkem rýnským, Müllerem Thurgau a Savignonem.