Územní plán města počítá s asi šesti místy, na kterých již jsou, právě se staví nebo mají vyrůst další panely slunečních elektráren.
„Za výrobním areálem Pegasu se jedná o tři hektary plochy, severně od Přímětic u silnice na Hluboké Mašůvky o stejnou plochu, poblíž firmy HAAS u silnice z Přímětic na kasárenskou křižovatku právě na sedmi hektarech další elektrárna vzniká,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Dvanáctihektarovou plochu by měly panely pokrýt v katastru Mramotic, se dvěma hektary se počítá u Oblekovic.
„Další plocha je vyčleněna u Suchohrdel, kde panely leží na dvou místech o celkové výměře dvanáct hektarů. U Dobšic při silnici na Brno je pak pro elektrárnu vyčleněna plocha deseti hektarů,“ vypočetla mluvčí.

Další záměry postavit v těsné blízkosti Znojma kolektory měli podnikatelé například za zahrádkářskou kolonií ve směru na Prahu či mezi Bohumilicemi a Dobšicemi.

Radní města i zastupitelstvo však na svých posledních zasedáních další plochy odmítli.
„Osobně jsem od počátku byl proti jakýmkoli povolováním staveb fotovoltaických elektráren na území města, neboť v nich nevidím perspektivu. Na střechách domů budoucnost mají, ale zabírat lány úrodné půdy je chyba,“ řekl znojemský radní Jiří Kacetl.

Změna názoru

Podle Kacetla zpočátku radní ani zastupitelstvo na jeho připomínky příliš nereflektovalo, ale v poslední době se názor začíná obracet. Výsledkem je také projednávání plánované fotovoltaiky na ostrově mezi Dobšicemi a Bohumilicemi.
„Jde o pozemky bývalých skleníků, které získal soukromý majitel. Územní plán zde elektrárnu povoluje. Ozvali se však majitelé okolních zahrádek, kteří si stavbu panelů ve svém okolí nepřejí.
Proto město podá vůči tomuto záměru odvolání,“ uvedl Kacetl.

Elektrárna, která se v těchto dnech staví za Příměticemi, byla schválena zastupiteli již v minulosti. „To, co se staví u Haasu, vyplývá z územního plánu, který byl již v minulých letech schválen. Tehdy se stavbou město souhlasilo,“ potvrdil radní.

Město se postavilo zády k projektu na solární elektrárnu za zahrádkami u výpadovky směrem na Prahu, kde vlastní velký pozemek.
„Představitelé města zpočátku souhlasili s tím, že se musí projednat změna územního plánu. Změna ale dospěla jen do fáze zadání, ze kterého vyplynulo, že jde o cennou půdu a zbylá plocha by nebyla pro investora zajímavá. Změna plánu tedy nebyla a nebude dokončena,“ nastínil radní.

Rozporuplné pocity ze stavby rozsáhlého solárního parku u výpadovky na Brno má i starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský. „Jsme rádi, že se naše průmyslová zóna pomalu naplňuje. Na druhou stranu je ale stavba solárních panelů podnikatelský projekt, který nepřinese žádná pracovní místa,“ řekl již dříve starosta.

Lidé se musí ozvat

Radní Kacetl vidí určitou sílu v samotných lidech.
„Pokud se ve spojitosti s elektrárnami objeví více iniciativ od občanů, bude jen dobře. Řada lidí si elektrárny na Znojemsku nepřeje. Osobně si myslím, že vysadit meruňkový sad je z hlediska dlouhodobé výnosnosti lepší. Bohužel trend doby je dnes jiný,“ uzavřel Kacetl.