Prodejna vonící novotou se zbožím pečlivě vyrovnaným v dlouhých regálech přivítá již brzy nakupující ve Višňovém nebo Hostěradicích, opravami prošel i obchod v Příměticích. Odvážné stavební plány a rozsáhlé modernizace za více než šestnáct milionů korun hodlá vedení Jednoty završit ve většině případů ještě do konce letošního roku.

Před několika týdny padla k zemi stávající prodejna v srdci Hostěradic. Aby lidé nepřišli o možnost nakoupit si základní potraviny, obchod je v menších prostorách přístupný o pár set metrů dál. „Prodejna již prostorově nevyhovovala. Rekonstrukce nebyla možná kvůli stavebně technickému řešení. Protože pozemek za prodejnou je náš, rozhodli jsme se pro demolici a výstavbu nové, větší prodejny s komfortnějším vybavením," sdělil předseda představenstva moravskokrumlovské Jednoty František Šlapanský. Do zbrusu nového obchodu by zákazníci podle něho mohli zavítat ještě do konce roku.

Oprav se dočká i obchod na náměstí ve Višňovém. „Rekonstrukci, která nijak neomezila prodej, vítáme. Nyní lidé nakupují v přízemní části, která dříve fungovala jako masna. Jednota sem přesunula prodejnu a řemeslníci opravují stávající prostory obchodu," popsal starosta Višňového Vladimír Korek.

Doplnil, že prodejna je v regionu hojně navštěvovaná také kvůli víkendové otevírací době. Městys plánuje v brzké době zbudovat šest až sedm parkovacích míst. Dosavadních čtrnáct již totiž nedostačuje.

Dělníci mají brzy začít také se stavbou čtyřpatrového bytového domu s podzemní garáží ve znojemské Tovární ulici, v jehož přízemí má fungovat prodejna Jednoty.

Na modernizace a stavby nových budov tedy spotřební družstvo vynakládá ročně několik milionů korun. Jednota, která má v regionu zhruba sto dvacet poboček, přitom před několika měsíci rozeslala do některých vesnic žádost o dorovnání finanční ztráty. Starostové ale odmítají podporovat z veřejných peněz soukromé podnikání. „Máme informace o tom, že naše Jednota a zhruba čtyřicet dalších, je ztrátová. Uvažujeme o tom, že odkoupíme dvůr případně celou budovu. Peníze jako dotaci na provoz ale dávat nebudeme, není to čisté vůči rozpočtu," sdělil starosta Miroslavských Knínic Jiří Balík.

Podle předsedy spotřebního družstva brzdí ztrátovost menších prodejen další rozvoj Jednoty. „Ztrátu totiž musíme vykrývat z výnosů ziskovější části sítě. Jinak bychom více peněz věnovali na zlepšení nákupních podmínek pro naše zákazníky. Mohli bychom také mimo jiné řešit problémy v naší nabídce," vysvětlil Šlapanský.