Na rozsáhlý požár strniště byl nasazen i vrtulník s bambivakem. „Zásah komplikovalo dlouhodobé sucho a silný vítr. Oheň se rychle šířil a zasáhl i do pole s obilím a do akátového remízku," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš.

Hasební práce po západu slunce přerušili. Velitel zásahu ponechal na místě místní jednotku, která zajišťovala dohled nad požářištěm. „V likvidaci lokálních ohnisek budeme pokračovat během neděle," doplnil Jirouš.

Konečná plocha požáru, který vznikl při žňových pracích, je přilbižně dvacet hektarů. Majitel vyčíslil škodu na obilí na 110 tisíc korun.

Kolotoč výjezdů začal hasičům na Znojemsku v sobotu již krátce po poledni. V rozmezí několika hodin vyjížděli k devíti různým požárům. Nejrozsáhlejší byl kromě Hostěradic také v Příměticích, kde plameny sežehly čtrnáct hektarů strniště.

| Video: Youtube

Ve většině případů zaměstnaly hasiče požáry trávy či pole s obilím. Zasahovali také ve Vémyslicích, Strachoticích, Litobratřicích, Dyjákovicích, Šatově či Micmanicích. „Většinu jsme dostali pod kontrolu během několika minut,“ sdělil mluvčí.

Pro celý jihomoravský kraj platila v sobotu od půl dvanácté výstraha nebezpeční požárů, a to až do odvolání. Teploty dosahovaly na několika místech až 31 stupňů Celsia.