„Mohlo to být i tornádo. Lidé od Strachotic, kteří se dívali směrem k nám, údajně viděli postupující vír," vylíčil starosta.

Silný vítr povalil věžičku místního kostela s křížem, zlikvidoval střechu kulturního domu a zboural kus hřbitovní zdi a povalil asi dvanáct náhrobků. „Došlo i k poškození rozvodů elektřiny, asi do deseti večer nešel proud," popsal následky bouře starosta. Na řadě rodinných domů ve Slupi pak padaly tašky ze střech.

Podle slupského starosty šla síla bouře v tenkém pásu. „Kupodivu v jižní části, v Oleksovičkách, se nic vážnějšího nestalo. U nás to přitom šlo přímo přes centrum obce. Co se týče škod na obecním majetku, tak to je tak milion a půl korun. Pokud jde o další škody v obci, i to se nasčítá do milionu," odhadl Jeleček.

Někteří místní jsou přesvědčeni, že se jednalo o tornádo. „Nejprve začalo pršet, během pár minut se přidalo krupobití a bílá mlha. Tašky a kameny se točily jako stébla slámy ve víru. Ozvala se veliká rána a po pár minutách se vše zklidnilo a vysvitlo slunce," líčil včera na internetu jeden z místních obyvatel.

Nejmarkantnější byla spadená věž místního kostela Jména Panny Marie, která byla před dvěma lety opravena a loni získala hlavní cenu v soutěži Jihomoravského kraje o nejlépe opravenou kulturní památku. „Zřítila se před kostel jako kdyby byla z papíru. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo," popsal na webu očitý svědek, jenž se podepsal jako Kienzle.

Tornádo to nebylo

Podle amatérského meteorologa ze Znojemska Petra Jančíka o tornádo ve Slupi nešlo. „S největší pravděpodobností to tornádo nebylo. Jednalo se pouze o silný downburst, což je jev, kdy se sestupné proudy prudce odráží od zemského povrchu a dále směřují do stran," naznačil.

Přestože zejména ve Slupi a v části nedalekých Jaroslavic bouře ničila střechy, hasiči do míst vyráželi ve středu odpoledne minimálně. „Do Slupi jeli odstranit strom, který spadl na dráty vedení a střechu. A pak ještě k druhé poničené střeše. Víc hasiče z této oblasti nevolali," reagoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

SMOLA VOJTĚCH