Skřípění plechů, sykot plamene autogenu, zvuk rozbrušovací pily, údery kladivem. Taková kulisa doprovázela včera poslední okamžiky hydrobusu podnikatele Martina Balíka na vranovské přehradě. Šestadvacetimetrovou loď, která teprve začala vozit turisty, kdosi minulý týden nejspíš úmyslně zapálil. Zůstal z ní vrak, který musel do šrotu.

Už včera začali specialisté loď rozřezávat na kusy. „Pracují na tom tři lidé. Dohromady se jedná asi o dvacet tun materiálu, který chceme nadvakrát z prostoru vranovské přehrady odvézt," uvedl Igor Jeník, manažer specializované firmy z Pohořelic, která loď odveze do šrotu.

Dodal, že podobnou práci dělají poměrně často. „Ovšem rozřezávání  lodi, to je poměrně vzácná zakázka. Navíc na Znojemsku takovou likvidaci děláme opravdu poprvé," dodal Jeník.

S odvozem vraku lodi, které věnoval spoustu úsilí, má další výdaje její majitel Martin Balík. „Půjde řádově o statisíce, které odvoz a likvidace bude stát," konstatoval.

Ten se stále ještě nevzpamatoval z faktu, že o svoji loď přišel. „Těžko se mi o tom mluví. Je to pořád živé," svěřil se muž. Dodal, že již nyní přemýšlí, co bude dělat dál a zda pořídí jinou loď. „Nechci ale o tom mluvit do médií. Co ale mohu říci, je to, že věřím, že policie člověka nebo lidi, kteří mi loď zapálili, dříve nebo později najde," vzkázal Balík.

Odborníci, kteří loď likvidují, nepředpokládají žádné komplikace. Patrně proto nepožádali policii o spolupráci při odvozu. „Ani policisté z obvodního oddělení Vranov nad Dyjí ani dopravní policisté ze Znojma nebyli požádáni o spolupráci. Vzhledem k tomu, že se nebude jednat o nadměrný náklad, nebude mít odvoz zbytků z vraku lodi policejní doprovod," sdělila znojemská policejní mluvčí.

Zároveň však ubezpečila, že se policie celou věcí intenzivně zabývá. „V tuto chvíli nemáme žádné nové informace. Na případu pracujeme, čekáme také na výsledky odborných expertiz," zakončila Drahokoupilová.

Podle informací, které redakce Znojemského deníku získala, je prakticky jisté, že šlo o něčí úmysl loď zapálit. Ohniska požáru údajně měla být až tři. O štěstí tak může mluvit samotný majitel lodi, který na ní občas i přespával. V noci ze čtvrtka na pátek na lodi naštěstí nespal.

Hydrobus Dyje dopravil podnikatel do regionu v roce 2010. Od počátku ji však provázely potíže. Nejprve parkovala měsíce v Lesné, protože ji kvůli absenci nutných dokladů nepustili na vodu úředníci ani policie. Na hladinu se dostala až v dubnu loňského roku. Po získání všech potřebných dokladů vozila Dyje turisty jen dva měsíce.