„Na místě zasahovalo sedm jednotek hasičů. Jak profesionálové ze Znojma a Hrušovan nad Jevišovkou, tak dobrovolní z Dyjákoviček, Vrbovce, Chvalovic, Šatova a Slupi. Patnáct minut před jedenáctou hodinou v noci, kdy hasiči na místo požáru dorazili, byly v plamenech dvě silážní jámy o rozměrech 60 krát 30 metrů naplněné do výšky pěti metrů slámou,“ vysvětlil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Plameny zcela zničily obsah obou silážních jam. „Hašení by bylo zcela neefektivní. Proto hasiči nasadili dva vodní proudy, aby ochránili okolní objekty. Po dohodě s majitelem nechali zbytky slámy pod kontrolou dohořet,“ dodal Haid.

Požár se hasičům podařilo lokalizovat během půl hodiny. „Na místě pak do osmé hodiny ráno zůstaly dvě jednotky dobrovolných hasičů,“ řekl mluvčí. Příčina požáru je v šetření.

Předběžné poznatky ukazují, že sláma mohla být zapálena úmyslně. „Vše tomu zatím nasvědčuje. Je to v uzavřeném objektu a stalo se to před jedenáctou v noci, proto se nemohlo stát, že by tam někdo třeba nechtěně odhodil cigaretu. Policisté ještě na místo přijdou se psem a budou hledat případné chemikálie,“ popsal ředitel Agrodružstva Vrbovec Rudolf Holík.

Podle něj škoda způsobená ohněm dosahuje sta tisíc. „Shořela naštěstí jen sláma. Proto to pro nás není nijak likvidační,“ dodal Holík.

Místo požáru hlídala až do rána policie. „Na místo pak ráno vyjel nejen vyšetřovatel hasičů, ale i policejní, společně s technikem a psovodem, aby maximálně zajistili veškeré možné stopy,“ vysvětlila mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová. Výsledky vyšetřování nemá v této chvíli policie ještě k dispozici.