„Požár zachvátil krátce před třináctou hodinou sklad balíků slámy v zemědělském areálu v Lančově. Na místo postupně dorazilo deset hasičských jednotek," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

Hasičům byl požár ohlášen v 12.40 hodin. „Operační důstojník vyslal na místo profesionální jednotku ze Znojma a dobrovolné jednotky z Vranova nad Dyjí, Starý Petřín. V 13.12 hodin se velitel zásahu rozhodl povolat jednotky z druhého stupně," přiblížil Příkaský.

V železobetonové hale bylo uskladněno zhruba tisíc balíků slámy. „Do prostoru přístupových otvorů jednotky nasadily několik vodních proudů. Dva vodní proudy hasiči směřovali z automobilového žebříku a plošiny na střechu haly, ta se však po hodině propadla a stabilita objektu byla narušena," popsal mluvčí hasičů.

Hořící balíky z haly částečně vyskladnil nakladač na volné prostranství, hasiči je následně dohašovali. „Vodu naši lidé doplňovali z blízké požární nádrže, kde zřídili čerpací stanoviště. Velitel zásahu v 19.45 hodin nahlásil lokalizaci a začal jednotky postupně odesílat zpět na základnu na vystřídání," sdělil Příkaský.

Jednotky zůstaly na místě a budou požár kontrolovat ještě během neděle. „Vyšetřovatel hasičů odhadl na místě škodu na 2,2 miliónu korun. Příčinou vzniku požáru balíků slámy byla hra dětí s otevřeným ohněm," dodal Příkaský. Podle něj byl na místě i statik, aby zjistil škody na budově.

Podle starosty Lančova neohrozil požár okolí. „Je to mimo vesnici, nikdo ohrožen nebyl. Byl jsem se podívat přímo na místě. Faktem je, že v seníku hořelo už podruhé za tři roky," řekl Znojemskému deníku Rovnost starosta obce Jan Pikner.

Podobný veliký požár likvidovali hasiči na Znojemsku v říjnu loňského roku. Hasiči ze dvou krajů tam bojovali s ohněm, který zachvátil kravín. Hospodářství podle policistů vzplálo také kvůli dětské hře. „Na základě zajištěných stop a zjištěných informací vyšlo najevo, že důvodně podezřelými jsou osoby mladší osmnácti let. Čtyři děti měly v kravíně manipulovat se sirkami a cigaretami. Nerozvážná hra v seníku se jim nakonec vymkla z rukou," sdělila po požáru znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Škoda se tehdy vyšplhala k pěti milionům korun.