Tragédií skončil noční požár rodinného domu v Jevišovce. Zemřela při něm sedmašedesátiletá žena, která v domě bydlela. Hasiči ji našli až po čtyřech hodinách usilovného boje proti plamenům. Tělo objevili po odvětrání hustého kouře v jedné z místností pod vrstvou sutin.

„Nikdo další v době požáru uvnitř nebyl,” potvrdila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Hlášení o požáru převzali hasiči na tísňové lince sedm minut před půl druhou ráno. Do Jevišovky vyrazily profesionální jednotky ze stanic v Hrušovanech nad Jevišovkou a Mikulova a také dobrovolníci z Drnholce a Březí. Při jejich příjezdu byl dům o půdorysu zhruba deset krát sedm metrů celý v plamenech.

„I když hasiči měli informaci, že uvnitř může být obyvatelka domu, do objektu s hořícím přízemím, prohořelými a bortícími se stropy a střechou v plamenech nebylo možné se dostat. Proti plamenům hasiči zasahující kvůli hustému kouři v dýchacích přístrojích nasadili šest vodních proudů,” popisoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Oheň se podařilo hasičům po rozebrání konstrukcí a dohašení lokálních ohnisek zcela zlikvidovat až po šesté hodině ranní. Obytnou část domu požár zničil. Na místě zůstaly stát pouze obvodové stěny. Rozšíření ohně na hospodářskou část a sousední stavení se hasičům podařilo zabránit. Život jediné obyvatelky domu bohužel ne.

Jít jinam odmítala

Důchodkyně bydlela v Jevišovce sama, děti za ní příliš nejezdily. Kvůli amputované noze byla na vozíčku. Navzdory svému handicapu žila bez plynu, vody a dokonce i elektřiny. Tu jí zřejmě kvůli neplacení dodavatelská firma odpojila. Z domu ale přesto za nic na světě nechtěla.

„Řešili jsme to my, hustopečská nemocnice, kde nějakou dobu ležela, i její lékařka, ale marně. Nabízeli jsme jí lůžko v domově důchodců, všechno odmítala. Ten dům byl neobyvatelný, ovšem násilím nikoho nikam neodstěhujete. Asi chtěla umřít doma,” zamýšlela se starostka obce Božena Bošiaková, kterou tragédie otřásla.

Žena si večer svítila svíčkami a při ochlazení topila v kamnech. Čím se dalo. Právě to mohly být podle některých Jevišovských důvody vzniku ničivého požáru. Proč začalo v noci hořet, nyní zjišťuje vyšetřovatel hasičů společně s policejními specialisty. Na místě také odebrali vzorky k laboratorní expertíze. „Do prohledání požářiště se zapojil rovněž policejní psovod se psem cvičeným na vyhledávání stop po hořlavinách,” doplnil Haid.

Škoda, kterou oheň na starším přízemním domě způsobil, zatím nebyla vyčíslená. „Je to tragédie, která se v obci, jako je ta naše, stane jednou za dvacet let. Já osobně si žádný podobný případ v Jevišovce nepamatuji. Naposledy když jsem byl ještě dítě, se tady utopil kluk,” rozpomněl se místostarosta Jevišovky Patrik Lukáč.