Kdo a proč podpálil hydrobus podnikatele Martina Balíka? Jde o pojišťovací podvod? Mění se konkurenční boj majitelů lodí na Vranovsku v mafiánské Palermo?Podobné otázky si po čtvrtečním nočním požáru, při kterém se z lodi Dyje stal nepoužitelný vrak, kladou kriminalisté, majitelé lodí, představitelé obcí na Vranovsku i běžní lidé. Na odpovědi si budou muset počkat.

Policie výjimečnou událost vyšetřuje jako trestný čin. „Mohu potvrdit, že případ vyšetřujeme pro podezření z trestného činu poškození cizí věci. Protože majitel vyčíslil škodu na osm milionů korun, hrozí případnému pachateli trest odnětí svobody v trvání od dvou do šesti let," uvedla včera policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Dodala, že kriminalisté budou vědět více, až budou mít v rukou výsledky odborné expertizy. Ta by měla nabídnout více informací o tom, čím a jak žhář loď zapálil.

Podle informací, které získala redakce Znojemského deníku Rovnost, policie ve spolupráci s hasiči vyloučila technickou závadu. Loď se podle odborníků také nevznítila náhodou. Nemohla ji zapálit ani případná odhozená cigareta.

Požár měl údajně ohnisko přímo u vchodu do interiéru lodi. Vnitřek plavidla neobsahoval žádné výrazně hořlavé materiály. Byla tam jen běžná dřevěná podlaha a polstrované sedačky. Policejní technici, kteří místo činu prohledávali, použili ve vraku lodi i speciálně vycvičeného psa. Odebrali také vzorky z místa požáru, které nyní zkoumá laboratoř. „Na výsledky expertizy budeme muset nějaký čas počkat," upozornila Drahokoupilová.

Majitel lodi Martin Balík kategoricky popírá, že by si loď zničil sám. „Loď jsem si nezapálil. Můžete se zeptat kohokoli z mých známých, zda bych něčeho takového byl schopen. Navíc na tuto událost jsem loď neměl vůbec pojištěnou," reagoval Balík.

Dodal, že nyní jej nejvíce zaměstnávají přípravné práce na ekologickou likvidaci vraku lodi. „Musíme pověřit odbornou firmu, která se postará o odčerpání kontaminované vody z lodi a zbytku pohonných látek. Pak firma vrak odveze na ekologickou likvidaci. Teoreticky by mohl zmizet během deseti dní," dodal podnikatel.

Zděšený z výjimečné události ve vodách přehrady je například starosta Štítar Oldřich Veselý. „Je to hrůza. Pokud to vážně někdo zapálil, pak pánbů s námi. Pan Balík, kterého znám delší dobu, mi ve čtvrtek volal a byl velmi zdrcený," svěřil se Veselý.

Starosta dodal, že se na místo raději ani nešel podívat. „Vím moc dobře, co vše pan Balík musel udělat pro to, aby loď vozila turisty," podotkl.

Hydrobus Dyje dopravil podnikatel do regionu v roce 2010. Od počátku ji však provázely potíže. Nejprve parkovala měsíce v Lesné, protože ji kvůli absenci nutných dokladů nepustili na vodu úředníci ani policie.

Na hladinu se dostala až v dubnu loňského roku. Po získání všech potřebných dokladů vozila Dyje turisty jen dva měsíce.