Kdy a jak začala fungovat Znojemská Charita?
V roce 1992 jsem uspořádal s manželkou sbírku pro uprchlíky. Dva kamiony s humanitární pomocí jsme tehdy poslali do Chorvatska. Při vyřizování sbírky mě oslovila brněnská Charita a nabídla mi spolupráci. V únoru před patnácti lety jsme zřídili regionální Charitu, která se přejmenovala na Oblastní charitu Znojmo.

Jaké byly vaše první projekty?
První aktivitou bylo organizování ozdravných pobytů pro děti z černobylské oblasti. Přijely do České republiky ve dvou autobusech a šest týdnů zde žily v rodinách. Podařila se nám rozjet domácí ošetřovatelskou a pečovatelskou službu. Z dotace jsme nakoupili šest kol a sestry vyjely do terénu. Služba se postupně se rozšiřuje. Sestry už jezdí auty a mají profesionální zařízení.

Jaká vznikala nová zařízení?V roce 1995 jsme otevřeli Stacionář pro postižené děti. Dlouho jsme nemohli najít prostory. Nejvhodnější se nám zdála bývalá škola na Hradišti. Kapacita stacionáře je nyní pětadvacet dětí s několika odděleními.
Deset let trvala stavba nového objektu Domova pro matky v tísni, který na Hradišti také funguje už řadu let.

Jaké služby nabízíte?

Před deseti lety jsme zřídili sociální poradenství. Naše pracovnice nabídne nejrůznější rady a pomoc v oblasti sociální, pracovní či zdravotní. Další je asistenční služba, kde se odborný pracovník snaží pomáhat lidem, kteří jsou na vozíčku.
V roce 2001 jsme založili dobrovolnické centrum. Jsou to většinou studenti středních škol, kteří nám pomáhají při organizování různých akcí. Pomocí takzvané adopce na dálku podporujeme dětské domovy na Ukrajině.

Jaké nové projekty připravujete?
Letos jsme zahájili nový projekt nazvaný rodinný sociální asistent. Spolupracujeme s městským úřadem, kdy pracovník chodí do rodin, které špatně fungují. Snaží se, mimo jiné, rodiče nenásilnými kroky naučit, jak vyjít s penězi, jak mají děti posílat do školy a podobně. Běží díky podpoře nadace Terezy Maxové.

Co je v této práci nejdůležitější?
Za tu dobu, co pracuji v Charitě, si nejvíc cením kolektivu. Je to tým, který si umí navzájem pomáhat a můžeme se vždy spolehnout jeden na druhého.