„Se psy jsem vyrůstal už od malička. Mám k nim vztah. Proto jsem se rozhodl pro tuto práci,“ říká Beno. Psovod musí projít speciálním kurzem a pes potom každé dva roky pravidelným přezkušováním. „Pes skládá zkoušky už ve svých čtrnácti měsících. Potom může začít pracovat,“ vysvětluje psovod.

Všechny své psy cvičil formou hry. „Nikdy jsem nebyl zastáncem toho, aby se pes při výcviku bil. Když k němu máte vztah, jde to i jinak,“ doplňuje psovod. Z vlastní zkušenosti může říct, že lidé mají před jeho psem velký respekt. „Když je někde rvačka a já tam přijdu s Britem, situaci vyřeším mnohem rychleji, než kdybych tam byl sám,“ chválí svého pomocníka Beno.

Strážník Beno svého psa už zná natolik, že z jeho chování přesně pozná, co se děje. „Ani se nemusím dívat kolem a podle Britova chování poznám, že něco není v pořádku,“ pochvaluje si psovod.

Zatím se mu nestalo, že by se pes při práci zranil. „Stane se, že si pes při výcviku rozřízne packu, ale naštěstí se nikdy nestalo nic vážnějšího,“ popisuje Beno. Služební psy má už třináct let. Snaží se jim věnovat čtyřiadvacet hodin denně. „Za celých těch třináct let jsem nebyl na dovolené,“ dodává.