„Jsem už dvakrát Králem výčepních a teď poprvé Hvězdou výčepu,“ popisuje pyšně Tomáš Huss.

Známý hostinský se do finále soutěže probojoval ze tří regionálních kol. „Nejdříve jsem dostal odborný test, ve kterém jsem musel prokázat teoretické znalosti o pivu a pivovarnictví. Za každou špatnou odpověď byl minusový bod. Nachytali mě pouze jedenkrát,“ popisuje hostinský. Následovala atraktivní praktická část v čepování tří specifických piv na třech různých výčepních stojanech. „Porota měřila nejen načepování piva na míru a vytvoření správné pěny, ale také sledovala servírování sklenice a prezentaci své hospody,“ říká Huss, který pracuje jako výčepní už patnáct let.

Při soutěži byl suverénně nejlepší. „Stoupl jsem si k výčepu a ruce se mi vůbec neklepaly. Byl jsem v pohodě. Jsem prostě dobrej,“ směje se.

Kamkoliv se postaví k výčepu, načepuje stoprocentní pivo. „Když dám chlapům v hospodě zlatavý mok na stůl, nesmím se za něj stydět. Točím ho na třikrát, protože pak je pěna nejlepší, bez ní jim pivo nechutná,“ popisuje.

Za první místo v soutěži dostal pěknou cenu. „Vyhrál jsem zájezd do Amsterdamu, finanční hotovost a mediální podporu,“ popisuje Huss.

Do soutěže půjde i příští rok. „První místo bych chtěl obhájit,“ dodává král výčepních. O titul se utkaly i ženy. Ve finále jich z celkem třiceti soutěžích byla třetina.

„První tři místa zůstala na jižní Moravě. Myslím si, že je to tím, že tuhle práci na Moravě děláme od srdce. Pokud tam to srdce není, tak nikdy nemůžete uspět,“ říká. Při samotné soutěži vypadal jako správný hospodský. „Měl jsem oblečené černé kalhoty, vestičku a červenou košili. Vypadal jsem opravdu jako hvězda,“ směje se.

Kromě práce má ještě čas na své náročné koníčky. „Jachtařím, jezdím na kole, dračích lodích a in-line bruslích,“ doplňuje.

Rodina ho v práci podporuje a fandí mu. „Doma mě pochválili a jsou na mě pyšní, že mají takovou hvězdu. Jak ale pivo točím, je moje výrobní tajemství. Musí však mít na čepici bublinu,“ zakončí tajuplně Huss.