„Dopoledne svítilo sluníčko a na dětská představení byl doslova narvaný sál dobšické sokolovny. Bohužel odpoledne pršelo a lidí chodilo méně. Trochu nás to zklamalo,“ řekla Eliška Bojanovská z Dobšického národního divadla. „Letos už pořádáme druhý ročník Dožínek a nově přijelo například divadelní studio Neklid z Prahy, což jsou profesionálové. Většinou tu ale vystupují amatéři,“ dodala.

Ani letos si soubor divadelních představení nenechal ujít starosta obce Jaroslav Jenšovský. „Dopoledne jsem viděl jedno vystoupení loutkového divadla Cililink ze Znojma. Moc se mi to líbilo, vrátil jsem se do dětských let,“ prozradil Jenšovský. Odpoledne pak starosta nevynechal ani jedno představení. „Myslím, že letošní návštěvnost je slabší. Bohužel je to poznamenané počasí. Čekal jsem, že dospělích diváků přijde víc,“ doplnil.

I přesto byli návštěvníci Dožínek spokojení. „Viděla jsem monodramata pražského divadla Neklid Praha. Bylo to velmi těžké představení na pochopení a obdivuji herce, že si pamatovali tak těžký text. Ráda jezdím na divadelní představení, jsem učitelka břišních tanců a ke kultuře mám blízko,“ prozradila jedna z divaček Dáša Dvořáková ze Znojma.

Dobšické divadelní dožínky trvaly až do večerních hodin. Největší úspěch sklidila až závěrečná hra Výročí v podání divadelního souboru Do houslí z Pardubic. Dva herci ztvárnili komedii o dvacetiletém soužití v manželství. Na konci sklidili aplaus a lidé tleskali i ve stoje. „S tímto představením jsme hráli snad všude. Ve Varnsdorfu, Brně, Kutné Hoře, v Havlíčkově Brodě. Je to hra z manželského života a něktěří si nás objednávají i na svatby“, uvedl herec Roman Vencl.
Autorské představení bylo pro oba herce fyzicky náročné a hru napsala dvojice jen za pouhé dva dny. „Spolu nežijeme, ale oba máme rodiče a tam se vidí leccos,“ dodala s úsměvem hlavní představitelka Míša Doležalová.

Organizátoři divadelního svátku v Dobšicích prozradili, že příští rok už mají naplánované další novinky. Z Dožínek by chtěli udělat dvoudenní až třídenní kulturní akci.