Soutěžní film Znojmo – město s přívlastkem vyhrál v sekci Tour region Filmu, ve které soutěžily výhradně národní filmy. V mezinárodní sekci pak duo bratrů Otrubových obsadilo třetí příčku. Před nimi se umístily snímky Francie a Rakouska.

„Nejedná se o oficiální propagační film města Znojma. Spíš slouží jako ukázka našich vlastních filmařských schopností,“ vysvětluje Jan Otruba, který vystudoval režii a scenáristiku ve Zlíně a ve dvojici zastává roli režiséra.

Klip zachycuje různá zákoutí regionu. „Záběry ve filmu jsou jakýmsi výběrem toho nejlepšího, co se nám podařilo natočit v průběhu posledních dvou let na Znojemsku,“ doplňuje bratra Jana čerstvý absolvent Vysokého učení technického a kameraman v jedné osobě Vítězslav Otruba.

Vítězslav a Jan Otrubovi jsou na Znojemsku známí jako dvorní kameramani hudebních festivalů. Točí například reportáže z akcí, jako je Wake up, VOC festival a řada dalších. Na Hudebním festivalu Znojmo zpracovali také záznam opery Král Artuš.

Na snímku, s nímž soutěžili v Karlových Varech, jsou zachyceny některé z kulturních a společenských akcí, které se ve Znojmě konají.

„Do budoucna je to pro nás dobrý start. Třeba nás osloví různá další města v republice s přáním, že by chtěla udělat propagační film také o svém městě. Ostatně ani Znojmo žádný takový oficiální filmnemá. Už během festivalu jsme zaznamenali nějaké nabídky a náznaky dohod,“ popsal Vítězslav Otruba.


PETRA KLOBASOVÁ