„Přestěhovali jsme se do Mikulovic, protože jsme tu měli pozemek a postavili dům,“ vysvětluje důvod, proč si vybrali právě Mikulovice, Höferová.
Podle ní má každé místo své pro i proti. Ve městě je podle jejího názoru více kulturního vyžití, na vesnici jsou zase tradiční akce, které z měst úplně vymizely. Co vidí jako největší výhodu, je klid.

„Pro matku s dítětem je to na vesnici lehčí. Je tu možnost chodit na procházky nebo si dítě může hrát na zahradě,“ vypočítává mladá maminka.
Dítě tady pozná život z té praktické stránky. „Od malička vidí hospodářská zvířata, nebo ví, jak vypadají zemědělské stroje, “dodává.
Sama na vlastní kůži poznala, že je mnohem jednodušší a pohodlnější, když má rodina vlastní auto. Autobusové spojení není vždy ideální.
„Cesty do Znojma jsou více časově náročné, ale i přes to jsem si na vesnici už zvykla. Do města bych se už nevrátila,“ uzavírá Höferová.
Další ženou, která je na vesnici spokojenější než ve městě, je Halka Wronová.

„Ve Znojmě jsem bydlela do svých dvaatřiceti let. S manželem jsme se přestěhovali do obce Dyje v roce 1995. V té době stál jednopokojový byt v paneláku čtyři sta tisíc. My koupili dům za sto padesát,“ vysvětluje důvody svého rozhodnutí přestěhovat se do malé vesnice Wronová.
Obec Dyje, která je od Znojma vzdálená jen několik kilometrů, si vybrala i pro dostupné vlakové spojení. To se hodí, když zrovna není k dispopzici auto.
„Ve Znojmě mám vlastní firmu. Denně dojíždím autem. Zabere mi to jen pár minut. Je to stejné, jako kdybych chtěla přejet Znojmo z jednoho konce na druhý,“ srovnává Wronová.

A co považuje za největší výhodu života na vesnici je kouzelný klid, vlastní prostor a spousta zeleně.
„Ve městě jsou všichni nahuštění na sobě. Tady mám vlastní dům se zahradou a kolem přírodu. Do města bych se už rozhodně nevrátila,“ uzavírá rozhovor Wronová.

Přečtěte si také:

Ze Znojma se stěhují stovky lidí