„Je to velmi stará technika, která v poslední době prožívá comeback. Původně vznikla z nutnosti využít i ten poslední kousek látky, ale tak, aby výsledek pěkně vypadal. Je to hlavně o fantazii švadleny,“ vysvětluje zakladatelka znojemského klubu patchworku Jitka Kubíková.

Klub už funguje dva roky. Má kolem pětadvaceti skalních členek, které berou pravidelná setkání i jako možnost popovídat si. „Je to spíš sešlost pohodových ženských, takový babinec,“ směje se Kubíková.

Z vlastní zkušenosti ví, že tato technika je velice časově náročná. „Posíláme celkem často naše vyrobené věci na výstavy. Pamatuji si, že jsem celou noc dodělávala deku, v pět ráno jsem ji dokončila. Na výstavu jsme ji instalovali v osm ráno a pak jsem šla do práce,“ dnes už s úsměvem vypráví švadlena.
Deky, polštáře, ubrusy, ozdoby, vánoční věnce, to vše se dá touto technikou vyrobit. „Doma sice mám pár věcí, ale ne, že bych měla celý byt vyzdobený mými výtvory,“ směje se.

Vždycky ji bavilo šití a práce s látkami. „Šila jsem pro všechny v rodině. Děti odrostly a já se náhodou dostala k literatuře o patchworku,“ popisuje Kubíková. Tento koníček zabere hodně času a stojí i hodně peněz. „Většina z nás vyrábí věci po nocích. Sem tam něco prodáme, ale většinou do toho vložíme víc peněz, než vyděláme. Většinu našich výtvorů rozdáme známým,“ uzavírá.