„S festivalem vznikla spolupráce velmi kuriózně. S pražskou skupinou jsme vystupovali Na Věčnosti ve Znojmě. Na koncertě jsem poznal svou manželku. Brzy na to jsme se vzali a na svatbě nám hrála Cimbálová muzika Antonína Stehlíka. A tam jsem poznal Jirku Ludvíka,“ vzpomíná na seznámení s prezidentem festivalu Ladislav Koucký.

S manželkou bydlel tři roky ve Znojmě. „Pomalu jsme začali s Jirkou plánovat hudební jazzový projekt. I když nyní s rodinou žiji v Praze, s festivalem nadále spolupracuji. Tvořím i jeho webové stránky a myslím si, že je to velmi dobré spojení dvou oborů,“ říká trumpetista.

Už několik let v rámci festivalu vystupoval se skupinou na mrznoucí Obrokové ulici. „Dvakrát jsme hráli i s Pražským swingovým orchestrem na Plesu města Znojma a jednou jsme festival zahajovali. Posluchači nás mohou vidět i na letním festivalu. Musím říct, že chladné počasí mi vůbec nevadí,“ dodává Koucký.
Skupina se specializuje na swingovou muziku dvacátých až padesátých let. „Naše muzika nikomu neublíží, je to dixieland dvacátých let. Je energická, radostná a hodí se na různé příležitosti,“ říká.

Kromě v The Kouda’s Quartet hraje Koucký ještě v pěti kapelách, a to na americkou jazztrubku z roku 1931 značky Buescher. „Patří ještě ke starým hudebním nástrojům z kvalitního materiálu. Je vlastně úplně původní a nic na ní není opravované. Na současných nástrojích by se naše muzika nedala zahrát. Ty staré jsou nutné k vytvoření autentického zvuku. Mají jinou konstrukci, jsou z jiných materiálů a mají i jiný zvuk,“ popisuje muzikant.