Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Znojemsku vzniklo přes sto organizací Občanského fóra

Znojemsko - Koordinační centrum Občanského fóra /KCOF/ vydalo v Praze osmadvacátého listopadu 1989 informaci pro místní organizace OF ve městech, obcích, závodech a institucích:

27.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Evžen Báchor

OF je spontánně vzniklé hnutí občanů, které spojují programové zásady OF vydané dne 26. 11. 1989. Smyslem je dobrovolná aktivizace občanského chování a jednání v politickém i každodenním životě.

Domníváme se, že v nejbližší době by se místní OF mohla zabývat těmito okruhy činnosti: 1. Místní OF by měla v široké demokratické diskusi upřesňovat a vyhraňovat názorová stanoviska občanů; 2. Místní OF se mohou zabývat řešením místních problému, které nejsou uspokojivě zvládány stávajícími strukturami; 3. Místní OF mohou vést ke vzniku občanských samospráv nebo k přeměně byrokratického aparátu institucí v demokratický; 4. Místní OF mohou připravovat stávkové, demonstrační a jiné akce na podporu svých požadavků, případně požadavků celého OF, budou-li tyto akce nezbytné; 5. Místní OF mají podporovat všechny občany všude tam, kde dochází k porušování občanských práv v nejširším slova smyslu.

Na základě této výzvy KCOF v Praze vydal prohlášení i Koordinační výbor OF ve Znojmě, který byl zvolen ve sportovní hale u Sokolovny za velké účasti občanů dne osmého prosince 1989:

Výzva k zakládání Občanských fór!
… Vytvoření Občanského fóra bylo podníceno těžkou společenskou krizí, do které se dostal totalitní režim a která nabyla katastrofální podoby po brutálním zásahu bezpečnostních jednotek proti pokojné manifestaci studentů 17. listopadu 1989.
Vyzýváme demokraticky smýšlející občany dalších obcí a pracovníky závodů, družstev a institucí, aby založili ve svých místech a na svých pracovištích místní OF.
Jejich poslání bude:
– Vstupovat do dialogu s představiteli lidové správy, s vedením podniků a institucí, s výbory politických stran i masových organizací a uplatňovat v těchto dialozích stanovisko občanů.
– Diskutovat o novém, demokratickém uspořádání společnosti a demokratizaci místních správních orgánů.
– Vypracovat návrhy na řešení místních i celospolečenských problémů.
– Prosazovat obsazovaní funkcí v oblasti státní správy i funkcí hospodářských výhradně na základě mravní a odborné způsobilosti občanů.
– Vypracovávat alternativní řešení k těm řešením, které navrhují oficiální orgány.
Během měsíce od vydání tohoto prohlášení bylo na Znojemsku založeno přes sto místních organizací OF. V té době bylo založeno i Demokratické fórum komunistů, které mělo v programu „Boj za očistu KSČ“ s cílem hluboké reformy v KSČ.

Už v této době ale dochází v různých podnicích a družstvech znojemského okresu k případům, že někteří lidé zneužívají svoji účast v OF. Na některých místech vznikly i dvě organizace OF, které se navzájem osočovaly.

27.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení