Se sbíráním začal už v dětství. „Jako malý kluk jsem u svého tatínka viděl odznaky. Jezdil jsem s ním po republice po burzách. Sbírám především medaile a odznaky z Německa a Ruska z období druhé světové války,“ vypráví Bláha.

Sbírku odznaků, medailí a řádů považuje za velký poklad. „Mám i exkluzivní medaili Řád krve. Čekal jsem na ni sedm let. Je zajímavá tím, že ji nedostávalo mnoho lidí. Pouze členové nacistické strany,“ popisuje Bláha.

Řád nechal vytvořit Adolf Hitler na počest šestnácti zastřelených nacistů. Každý rok pak uctívali jejich památku. „Cena medailí je různá. Například za Řád krve jsem zaplatil sto dvacet tisíc korun. Dnes je však jeho hodnota ještě vyšší,“ říká.

Rarity má schované v bankovním trezoru. „Ostatní mám v trezoru u kamaráda, který je sběratelem střelných zbraní. Určitě bych si je nenechal doma,“ vysvětluje Bláha.
Na burzách se pohybuje i spousta podvodníků. „Taky už jsem jednoho chytil. Tvrdil, že má originál. Kopie byla opravdu dobrá,“ vypráví.
Hynek Bláha touží po rytířském kříži, který nosili Němci na krku. „Ale koníček je to finančně hodně náročný,“ říká.

V ruce už držel i výjimečný odznak pro pilota a pozorovatele. „Byl vyložený diamanty a stál třicet pět tisíc euro. Měl jsem zvláštní pocit a mírné svrbění v rukou,“ uzavírá sběratel. (spa)